Pamiętam swój pierwszy program, który napisałem jako dzieciak w podstawówce. Miałem wtedy ok 11 lat i tato prenumerował gazetę o programowaniu. W kilku numerach znalazł się kurs programowania w środowisku Delphi, który umożliwiał w łatwy sposób wyklikanie aplikacji. Od maleńkości miałem smykałkę do programowania i biznesu. Pierwsza aplikacja stworzona przeze mnie nazywała się Diablo VII. Składała się z kilku przycisków, z których tylko „zamknij” działał poprawnie, wybranie pozostałych powodowało pojawienie się okienka z prośbą o zapłacenie za pełną wersję gry 🙂

Poprzednio pokazałem jak zainstalować Visual Studio. Tym razem stworzymy razem pierwszy program.

Uruchamiamy Visual Studio. Na ekranie głównym powinna pojawić się część podpisana jako „New project”. Wybieramy na dole Create new project. Jeśli nie widzisz tego lub masz starszą wersję, wystarczy wybrać odpowiednio File -> New -> Project. Teraz musimy wybrać projekt:

Windows Classic Desktop

  • Console App – aplikacja konsolowa, czyli czarne okienko z białymi literami. Wygląda jak prehistoria komputerów, ale ma jedną dużą zaletę: nie trzeba budować interfejsu. Często wykorzystuje się ten typ projektu przy narzędziach, które mają coś przetworzyć gdy tego potrzebujemy np. wszelkiego rodzaju automaty przeliczające dane pomocne przy wdrożeniach.
  • Windows Forms App – klasyczna aplikacja okienkowa. Wygląda jak w czasach Windowsa 95/98 (pamiętasz go jeszcze?). Za to szybko i łatwo tworzy się w tej technologii aplikacje.
  • WPF App – Windows Presentation Foundation. Nowsza technologia niż wyżej wymienione WinFormsy. Można w niej robić ładne, kolorowe okienka, wspiera animacje, a interfejs generuje karta graficzna, więc ładnie dopasowuje się do różnych rozdzielczości ekranu. Stworzono w niej m.in. Visual Studio. Do tworzenia wyglądu używa się czegoś na kształt XML o nazwie XAML. Trzeba poświęcić więcej czasu na stworzenie wyglądu aplikacji, ale wynik jest bardziej efektowny.

Web

  • ASP.NET Web Application – ten project to nic innego jak aplikacja webowa, czyli strona www. Po jego wybraniu mamy dostępne m.in. WebForms – odpowiednik WinFormsów. Trochę toporne, ale prostą stronkę można w miarę szybko zrobić. Jest też ASP.NET MVC, czyli wzorzec architektoniczny MVC sprowadzony do roli Frameworka. Brzmi skomplikowanie? Wzorce w programowaniu to sposób rozwiązania problemu, który często się powtarza. W przypadku wzorca architektonicznego mówimy o sposobie pisania aplikacji. Jednym z takich wzorców jest MVC, czyli w skrócie osobno piszemy to co widzi użytkownik (literka V, czyli View), osobno część odpowiedzialną za obsługę akcji użytkownika (np. co się stanie jak kliknie przycisk, literka C, czyli Controller), a literka M oznacza Model, czyli schemat danych, który uzupełnimy w kontrolerze i zostanie on przedstawiony na widoku. Więcej o tym napiszę w przyszłości 🙂

Na początek wybierzemy projekt WinForms. W „name” podajemy nazwę projektu, a „location” to miejsce gdzie będzie przechowywana nasza aplikacja. Zrobimy bardzo prostą aplikację, która powita użytkownika.

Szare pole, to nasze okienko. Z lewej strony widoczny jest Toolbox. Przeciągamy z niego na okienko odpowiednio TextBox (pole, w którym możemy pisać tekst) i Button (przycisk). Znajdziemy je w Common Controls. Toolbox może nie być widoczny, musisz wtedy kliknąć na niego na lewym panelu (pinezka obok „iksa” zamykającego zostawi go na wierzchu) lub włączyć go View -> Toolbox (poniżej środka opcji).

Na sam koniec musimy przypisać akcję do przycisku. Klikamy na niego dwukrotnie. Przeniesie nas do kodu okna. Rozszerzamy kod następująco:

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
    MessageBox.Show("Witaj " + textBox1.Text);
}

Teraz możemy przetestować aplikację klikając na górnym pasku przycisk „Start”. Możesz przetestować działanie aplikacji. Kończysz jej działanie zamykając okienko lub klikając czerwony kwadrat obok przycisku, którym uruchomiłeś aplikację.
Przełączać między oknami możesz się za pomocą skrótów:

  • Shift + F7 przenosi z kodu do projektu okna
  • F7 przenosi z projektu okna do kodu

Co tu się stało? Przypisałeś akcję (event) do przycisku. MessageBox odpowiada za wyświetlenie okna informacyjnego. Twoje pole tekstowe nazywa się textBox1, a za pomocą kropki i parametru Text odwołałeś się do jego wartości tekstowej.

Nie jest to zbyt skomplikowane. Na początku wiele rzeczy będzie niezrozumiałych. Z czasem będziesz dokładnie wiedział co i skąd się wzięło. W kolejnych wpisach zajmiemy się poruszaniem po Visual Studio, strukturą projektu i zrobimy ciekawsze aplikacje.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października