Chcąc rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, musimy w pierwszej kolejności zainstalować IDE. Najbardziej uznanym środowiskiem programistycznym jest Visual Studio. Można w nim programować w kilkunastu językach m.in. C#, C++, F#, CSS, JavaScript i TypeScript. Poniżej przedstawiam instrukcję krok po kroku, która pomoże Ci wszystko bezbłędnie przygotować i rozpocząć swoją przygodę z programowaniem. Do dzieła!

  1. Pobieramy Visual Studio ze strony Microsoft wybierając odpowiednią wersję:

Community – bezpłatne środowisko programistyczne, w pełni wyposażone i dające ogrom możliwości

Professional – wersja Community, ale z dodatkami i pełną komercyjną licencją

Enterprise – Visual Studio z rozszerzeniami przydatnymi głównie w korporacjach

Visual Studio Code – lekkie, znacznie uproszczone środowisko wspierające dużo więcej języków niż klasyczne Visual Studio

visual studio 2017

Polecam na początek wybrać wersję Community, ponieważ w zupełności nam wystarczy, a sama instrukcja dotyczy właśnie tej dystrybucji.

  1. Po uruchomieniu instalatora wybieramy składniki. Istnieje możliwość doinstalowania wybranych komponentów już podczas korzystania z Visual Studio, więc nie podejmujemy teraz decyzji ostatecznej. Na początek warto zainstalować dwa podstawowe pakiety:

install visual studio 2017

.NET desktop development – umożliwia tworzenie aplikacji okienkowych/desktopowych (WPF i Windows Forms) i to właśnie na nich warto się na początku nauki skupić.

ASP.NET and web development – dzięki temu pakietowi możemy tworzyć strony internetowe w oparciu o technologie Microsoft, czyli ASP.NET (Web Forms i MVC) oraz ASP.NET Core.

Inne dostępne pakiety, na które wg. mnie warto zwrócić uwagę chcąc programować w .NET:

Universal Windows Platform development – mamy możliwość tworzenia aplikacji uniwersalnych, czyli takich, które trafiają później do sklepu Microsoft i można je uruchamiać na wszystkich urządzeniach z Windows 10: komputer, tablet, HUB, IoT, HoloLens i inne.

Desktop development with C++ – mamy możliwość tworzenia aplikacji desktopowych z wykorzystaniem języka C++.

Mobile development with .NET – instaluje Xamarina, czyli platformę do tworzenia aplikacji na iOS i Androida. Umożliwia stworzenie jednej aplikacji działającej na tych systemach lub współdzielącej większość kodu, a tworzymy tylko elementy specyficzne dla danego systemu.

Game development with Unity – najłatwiejsze środowisko do tworzenia gier komputerowych, czyli Unity. Powstały w tym środowisku takie gry jak Pokemon GO, HearthStone, Call of Duty: Strike Team, Gwint i wiele innych.

  1. Po wybraniu pakietów klikamy install i czekamy aż wszystko się pobierze i zainstaluje. Na koniec zazwyczaj zostaniemy poproszeni o restart komputera. Gdy już się uruchomi możemy włączyć świeżo zainstalowane Visual Studio.

Na starcie musimy zalogować się za pomocą naszego konta Microsoft i już! Możemy kodować 🙂

Jeśli chcesz nauczyć się języka C# zapraszam do przeczytania pozostałych wpisów i na szkolenie prowadzone przeze mnie.

visual studio 2017

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października