W nauce jakiejkolwiek umiejętności najważniejsza jest praktyka. Kilka lat temu napisałem prostą aplikację umożliwiającą generowanie baz danych do ćwiczeń. Niedawno przeszła sporą metamorfozę oraz otrzymała kolejną bazę danych. Jeśli chcesz z niej skorzystać, poniżej przedstawiam Ci krótką instrukcję działania.

Możliwości

Aplikacja umożliwia wygenerowanie baz danych dla silników:

  • Microsoft SQL Server w wersji 2008 R2 lub nowszej
  • MySQL
  • SQLite
  • Access w wersji 2013 lub nowszej (wymaga pustego pliku).

Zawiera również kilka przygotowanych przeze mnie baz danych:

Pracownicy – prosta baza danych składająca się z 4 tabelek. Bardzo dobra do postawienia pierwszych kroków w tworzeniu zapytań. Posiada kilka uproszczeń projektowych, aby łatwiej można było pobierać dane.

Budżet domowy – troszkę bardziej skomplikowana baza danych. Możesz spróbować dodać do niej swoje codziennie zakupy, wtedy wyciągane dane będą Ci znacznie bliższe.

Sklep Zoologiczny – moja sztandarowa baza danych. To na niej głównie uczę SQL-a i prowadzę szkolenia. Pozwoliła zaliczyć mi w trakcie studiów kilka przedmiotów związanych z bazami danych na najwyższe oceny. Posiada znacznie więcej danych niż poprzednie i bardziej rozbudowany projekt.

Hotel – lekko zagmatwana baza danych. Polecam ją osobom, które już trochę zapytań w SQL-u napisały. Znacznie trudniej jest w niej uzyskać oczekiwany wynik, ale z podobnymi rozwiązaniami spotkasz się w pracy.

Filmy – moje najnowsze dziecko. Baza ta została zaprojektowana, aby uzupełnić lukę między Hotelem a Sklepem Zoologicznym. Posiada trochę bardziej skomplikowaną strukturę, jednak nie jest aż tak zagmatwana jak Hotel. Jeśli chcesz zmierzyć się z nią, to zapraszam na dół tego wpisu – dowiesz się, w jaki sposób otrzymać ćwiczenia do niej.

Jak to działa (MSSQL)

Po uruchomieniu aplikacji musisz podać dane logowania do serwera, na którym chcesz wygenerować wybraną bazę danych. Instalując zgodnie z instrukcją z tego wpisu, wybierz Windows Authentication (logowanie się za pomocą konta użytkownika, na którym jesteś zalogowany w Windowsie). Gdy jednak chcesz zalogować się klasycznie (login i hasło), wybierz SQL Server Authentication.

Najważniejszym krokiem jest podanie adresu serwera. Bardzo łatwo znaleźć tę informację. Uruchom SQL Server Management Studio. W okienku logowania zobaczysz adres serwera w polu Server name. Skopiuj wartość i wklej w aplikacji DB Generator w miejscu Serwer. Pamiętaj, że używając aplikacji DB Generator, musisz mieć połączenie z Internetem.

Na koniec wybierz bazę danych do wygenerowania. Możesz podać nazwę, którą będzie widać w Management Studio. No i teraz wystarczy kliknąć Generuj bazę. Aplikacja pobierze najnowszą wersję schematu bazy danych i utworzy ją na Twoim serwerze wraz z przykładowymi danymi.

Jeśli po wygenerowaniu bazy danych, nie zobaczysz jej w Management Studio, kliknij na folder Databases prawym przyciskiem i wybierz Refresh.

Teraz nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć naukę SQL-a 🙂 Daj znać w komentarzu, jak Ci idzie.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października