Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Krystian Brożek

lut 6, 2023

Praca w branży IT jest uznawana za niezwykle perspektywiczną, przyszłościową i coraz częściej wybieraną przez ludzi w różnym wieku. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu programowania? A może właśnie zaczynasz pracę w branży IT i chcesz poznać jej wady oraz zalety? Zastanówmy się wspólnie nad tym, czy warto wybrać taką pracę.

 

Zalety pracy w IT

 

Dlaczego wiele osób decyduje się na przebranżowienie, rozpoczęcie studiów informatycznych lub kursów branżowych? Najważniejszym powodem są prawdopodobnie zarobki. Zgodnie z raportem z lipca 2022 roku, wynagrodzenia w branży IT wahają się zwykle w przedziale od 14 do 21 tysięcy złotych netto na umowie B2B, a także od 11 do 17 tysięcy złotych brutto na umowie o pracę. Tak wysokie zarobki zachęcają i pozwalają na godne życie. Jeśli chcesz sprawdzić konkretne wynagrodzenia w branży IT, koniecznie przeczytaj nasz artykuł na ten temat na blogu. Dodatkowo szanse na zwiększenie wynagrodzenia są ogromne, ponieważ podwyżki wynoszą zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. 

Kolejną zaletą pracy w IT są ogromne możliwości rozwoju swoich kompetencji. W końcu istnieje wiele ciekawych ścieżek kariery, a pracownicy mają szanse na podwyżki, awanse, a także przejścia do innych firm. W ten sposób dochodzimy do kolejnej zalety, a więc braku trudności ze znalezieniem nowego miejsca zatrudnienia. Zwykle pracownicy w tej branży są rozchwytywani, a sami nie muszą poświęcić zbyt wiele czasu na szukanie pracy. Jeśli już decydują się na jej poszukiwanie, mogą skorzystać z wielu miejsc. Więcej na ten temat temat przeczytasz w artykule „Nietypowe miejsca na szukanie pracy”.  

Następnym plusem zatrudnienia w branży IT są możliwości współpracy w międzynarodowym środowisku, co umożliwia wszechstronny rozwój. Zaletą są także ciekawe projekty, mogące mieć wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi lub ich codzienne życie. Praca w IT daje także szerokie możliwości zatrudnienia w formie elastycznej i zdalnej, a także w popularnym ostatnio formacie workation.

 

Wady pracy w IT

 

Mogłoby się wydawać, że praca w IT ma tylko zalety, jednak istnieją także pewne wady. Przede wszystkim zawód programisty, dewelopera, czy też testera, to zajęcie bardzo wymagające i trudne, a zwłaszcza dla osób, które nie mają pewnych kompetencji (umiejętność logicznego myślenia, umiejętność rozwiązywania problemów). Na początku stażystów i juniorów czeka wyjątkowo dużo nauki, i to nie tylko teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej. W praktyce więc minusem może być konieczność ciągłego uczenia się i doskonalenia, technologie bardzo szybko się zmieniają i rozwijają, stare umierają a wychodzą nowe. Niestety wejście do tej branży ma dosyć wysoki próg z trzech powodów: umiejętności, braku doświadczenia i kwestii finansowych. Decydując się na udział w bootcampie, trzeba przygotować się na wydatek od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Kursy online, takie jak nasz, a także chodzenie na bezpłatne webinary i przeglądanie treści na grupach w mediach społecznościowych, mogą być dobrą opcją na początek. To właśnie ten sposoby wprowadzą cię w podstawy teoretyczne i praktyczne. Dodatkowo na grupach na Facebooku dostaniesz praktyczne porady od rekruterów lub osób pracujących już w IT. Kolejnym ważnym krokiem jest więc stworzenie własnego projektu. Nie musisz robić tego samodzielnie, ponieważ w sieci znajdziesz wiele osób chętnych do współpracy, na przykład na wspomnianych wcześniej grupach na Facebooku. W ten sposób stworzysz projekt, którym pochwalisz się w CV oraz w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.  

Kolejną wadą są możliwe trudności ze znalezieniem pierwszej pracy, ponieważ na rynku jest wielu juniorów. Jednocześnie stanowisk juniorskich jest niewiele, a większość pracodawców poszukuje ludzi z doświadczeniem. Artykuły opisujące braki kadrowe w firmach IT odnoszą się właśnie do inżynierów z doświadczeniem, a nie do wszystkich pracowników w tej branży. 

Wadą jest także możliwość wypalenia zawodowego, a także spore obciążenie psychiczne i przeładowanie pracą. W tym kontekście chodzi o pracę przez zbyt długi czas, ponieważ wielu programistów łączy zatrudnienie na etacie z własnymi projektami, tworzeniem startupu. Niestety wiele godzin dziennie, spędzonych przed monitorem komputera lub laptopa, może powodować pewne problemy zdrowotne takie jak zapalenie spojówek, bóle kręgosłupa, a także wiele innych. W końcu siedzący tryb życia nie należy do najzdrowszych i może odbić się na zdrowiu fizycznym w przyszłości. Z kolei obciążenie psychiczne i stres sprawiają, że istnieje możliwość pojawienia się wypalenia zawodowego, a nawet depresji. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie wady dotyczą także innych zawodów, także tych znacznie gorzej płatnych. Niektóre projekty w branży IT noszą również cechy nudnych i rutynowych, jednak także trzeba przez to przejść, a ktoś musi się nimi zająć. 

 

Dlaczego piszemy o tych wadach? Nie, wcale nie chcemy zniechęcić cię do pracy w branży IT, jednak zależy nam na tym, aby nie pojawiło się rozczarowanie. Nie nastawiaj się na to, że już od samego początku kariery będziesz leżeć w hamaku w ciepłym kraju i od czasu do czasu zerkać na ekran komputera. Praca ta wymaga wiele samozaparcia i czasu na doszkalanie oraz tworzenie nowych projektów, a także ma wady, o których warto pamiętać. 


 

Przeczytaj więcej

Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Wyobraź sobie typowego pracownika IT. Kogo widzisz przed oczami? Tak naprawdę ten typowy obrazek nie ucieszy przedstawicielek płci żeńskiej, ani przedstawicieli płci męskiej. Dlaczego kobiety nie mogą od razu się uśmiechnąć? Dlatego że mało komu z branżą IT kojarzą...

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Chcesz znaleźć zatrudnienie w branży IT? Poszukujesz swojego miejsca na rynku? A może zastanawiasz się nad obecnymi trendami? Nie wiem czy wiesz o tym, że obecnie w branży IT jest naprawdę wiele ofert pracy, jednak są one skierowane przede wszystkim dla specjalistów...

0 komentarzy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października