Ile zarabiają programiści w Polsce? Widełki płacowe na różnych szczeblach kariery zawodowej

Krystian Brożek

sty 16, 2023

Programiści są jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych w Polsce. Branża IT rozwija się wyjątkowo szybko i dynamicznie, nie jest także tak podatna na kryzysy, a tym samym zapewnia stabilne zatrudnienie. Zastanawiasz się nad tym, ile zarabiają programiści w Polsce? W tym artykule znajdziesz informacje na temat różnych szczebli kariery zawodowej.

 

Mediana wynagrodzeń w zawodzie

 

Na wstępie zacznijmy od pewnych średnich wartości wynagrodzeń i ogólnego spojrzenia na branżę. Zgodnie z danymi portalu wynagrodzenia.pl, ze stycznia 2022 roku, można uznać, że:

 • młodszy specjalista, programista na stanowisku juniorskim, otrzymuje 5530 złotych brutto (mediana),
 • specjalista, programista mid, zarabia 8360 złotych brutto (mediana),
 • starszy specjalista, senior, dostaje 12 000 złotych brutto (mediana).

Sprawdź koniecznie: Ścieżka kariery programisty, czyli od juniora do seniora oraz o trudnych początkach

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że wyżej wskazane wynagrodzenia dotyczą ogólnie zawodu programisty, bez podziału na poszczególne stanowiska pracy i technologie. Zgodnie z danymi portalu NofluffJobs, które zostały przedstawione w formie podsumowania za 2021 rok, mediana wynagrodzeń na umowie o pracę wynosi aż 15 000 złotych brutto. Z kolei programiści z własną działalnością gospodarczą zarabiają około 20 000 złotych netto na fakturze (oznacza to, że muszą opłacić jeszcze ZUS oraz podatek dochodowy). Zastanawiasz się, którą umowę lepiej wybrać? Dowiesz się więcej z tego artykułu.

 

Zarobki programistów z podziałem na technologie

 

Raport Just Join IT z marca 2022 roku dokładnie przedstawił wynagrodzenia programistów na różnych stanowiskach. Zgodnie z danymi z tego raportu:

 • programista C: 7059 zł (junior), 18 080 zł (mid), 21 371 zł (senior),
 • programista Java: 8238 zł (junior), 17 349 zł (mid), 23 010 zł (senior),
 • programista JavaScript: 7743 zł (junior), 15 615 zł (mid), 21 426 zł (senior),
 • programista PHP: 7048 zł (junior), 13 381 zł (mid), 18 450 zł (senior),
 • programista Python: 7764 zł (junior), 16 107 zł (mid), 23 554 zł (senior),
 • programista C#: 7200 zł (junior), 13 100 zł (mid), 16 500 zł (senior),
 • programista Ruby: 7457 zł (junior), 14 068 zł (mid), 22 198 zł (senior).

Na podstawie wyżej zaprezentowanych danych można uznać, że istnieją ogromne różnice między zarobkami początkujących i bardziej doświadczonych programistów. Zwykle różnice te sięgają od 12 do 14 tysięcy złotych brutto. W zawodzie tym ogromne znaczenie ma więc ciągły rozwój oraz awanse na wyższe stanowiska lub zmiany miejsca zatrudnienia. Z kolei raport firmy Michael Page wykazał, że największe zarobki otrzymuje kadra zarządzająca. Przykładowo Chief Information Officer dostaje od 30 do 78 tysięcy złotych miesięcznie, a IT Project Manager od 15 do 25 tysięcy złotych miesięcznie.

 

Wynagrodzenie zależy od umowy

 

W świecie IT wiele osób pracuje w ramach kontraktu B2B. Przykładowo wśród programistów Python tylko 34% osób jest zatrudnionych na umowę o pracę, a 57% na B2B. Pozostały odsetek to inne formy współpracy takie jak zlecenie i umowa o dzieło. Zarobki dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą są wyższe niż dla tych na umowach o pracę, jednak w tym pierwszym przypadku konieczne jest opłacenie ZUSu, podatków, a także księgowości.

 

Wynagrodzenia programistów z podziałem na miasta

 

Na zarobki programistów wpływają nie tylko używane technologie oraz doświadczenie zawodowe, ale także miejsca pracy. Raport Just Join IT z 2021 roku wykazał, że na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć programiści zatrudnieni w Warszawie (od 8200 do 20 700 złotych) i Krakowie (od 7500 do 19 300 złotych) oraz Trójmieście (od 7800 do 19 200 złotych), natomiast nieco niższe są wynagrodzenia w Katowicach (od 8100 do 17 300 złotych) oraz Poznaniu (od 6900 do 16 400 złotych). Obecnie wielu programistów decyduje się jednak na pracę zdalną, a dzięki temu może współpracować z firmami z różnych miast. Wynagrodzenia programistów zależą także od narodowości firmy, ponieważ w tych z kapitałem amerykańskim i szwajcarskim zarobki są wyższe, a czasami także podawane w USD, a nie złotówkach. Na koniec warto zaznaczyć, że poza językami programowania, szczególne znaczenie w branży IT ma znajomość języka angielskiego. Im bardziej biegła jest dana osoba w tym języku, tym ma większe szanse na lepsze wynagrodzenie. 

Zarobki programistów są bardzo dobre, zwłaszcza w porównaniu z innymi zawodami w Polsce. Przykładowo programista zarabia nawet 10 razy więcej niż nauczyciel lub pracownik korporacji. Tym samym praca w branży IT jest niezwykle perspektywiczna i może przynieść ogromne korzyści finansowe.

 

Przeczytaj więcej

Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Wyobraź sobie typowego pracownika IT. Kogo widzisz przed oczami? Tak naprawdę ten typowy obrazek nie ucieszy przedstawicielek płci żeńskiej, ani przedstawicieli płci męskiej. Dlaczego kobiety nie mogą od razu się uśmiechnąć? Dlatego że mało komu z branżą IT kojarzą...

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Chcesz znaleźć zatrudnienie w branży IT? Poszukujesz swojego miejsca na rynku? A może zastanawiasz się nad obecnymi trendami? Nie wiem czy wiesz o tym, że obecnie w branży IT jest naprawdę wiele ofert pracy, jednak są one skierowane przede wszystkim dla specjalistów...

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Praca w branży IT jest uznawana za niezwykle perspektywiczną, przyszłościową i coraz częściej wybieraną przez ludzi w różnym wieku. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu programowania? A może właśnie zaczynasz pracę w branży IT i chcesz poznać jej wady oraz zalety?...

0 komentarzy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
 • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
 • „SQL dla testerów” – 12 października