Czy mężczyźni są przyszłością, czy przeszłością branży IT? Historia programowania z męskiej perspektywy

Krystian Brożek

mar 9, 2023

Zgodnie ze statystykami, branża IT jest zdominowana przez mężczyzn. W maju 2022 roku pojawił się raport wskazujący na to, że w tym sektorze pracuje 495 tysięcy panów i 91 tysięcy pań. Te dane prawdopodobnie nie są dla czytelników zaskoczeniem, jednak zastanówmy się wspólnie nad początkami programowania. W tym artykule przedstawię kilka sylwetek znanych programistów z przeszłości, specjalnie z okazji Dnia Mężczyzny, przypadającego 10 marca.

 

Charles Babbage i jego maszyna

 

W 1822 roku Charles Babbage stworzył pomysł na maszynę różnicową, której głównym zadaniem byłoby obliczanie tablic matematycznych w sposób automatyczny. Co ciekawe autor pomysłu miał zamiar napędzać swoją maszynę parą. Z Charlesem Babbage pracowała Ada Lovelace, znana szczególnie ze stworzenia programu dla maszyny. Była ona jedną z nielicznych osób, która w ogóle rozumiała idee Charlesa. Niestety jego maszyna analityczna nigdy nie ujrzała światła dziennego, jednak wciąż uznaje się, że Babbage wyprzedził swoje czasy. Możliwe, że gdyby maszyna została stworzona, to program Ady by zadziałał, a rewolucja komputerowa znacznie mogłaby przyspieszyć.

 

Pierwszy tranzystor, czyli John Bardeen

 

A może chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o pierwszych tranzystorach, które przydawały się w wielu urządzeniach elektronicznych i układach scalonych? Byłem bardzo zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że już w 1947 roku John Bardeen, wraz z zespołem, stworzyli pierwszy tranzystor, z wykorzystaniem germanu. W ten sposób udało się zastąpić lampy elektronowe, a tym samym możliwa była produkcja mniejszych urządzeń elektronicznych. A czy wiesz o tym, że taki tranzystor posłużył między innymi do budowy radia? W ten sposób kreowana była coraz bardziej ciekawa rzeczywistość.

 

Alan Turing jako ojciec współczesnych komputerów

 

Alan Turing znany jest współcześnie jako ojciec komputerów, ponieważ stworzył maszynę Turinga. Był to model abstrakcyjny, który służył do wykonywania algorytmów. Ten prosty model komputera był rewolucyjny jak na tamten czas i w pewnym stopniu wpłynął na kolejne osiągnięcia w świecie informatycznym. Maszyna Turinga odegrała znaczącą rolę w odszyfrowaniu kodów, które miały ogromne znaczenie w czasie II wojny światowej. Niestety Turing w 1954 roku popełnił samobójstwo.

 

Thomas Kurtz i John Kemeny – twórcy języka BASIC

 

Thomas Kurtz i John Kemeny zasłynęli jako twórcy języka BASIC w 1936 roku. To właśnie wtedy panowie zdecydowali, że chcą stworzyć naprawdę prosty język programowania, który będzie bardziej dostępny dla większych grup studentów informatyki. Ich język został zaprojektowany w sposób bardzo nowoczesny jak na ówczesne czasy, a pierwszy program BASIC powstał w 1962 roku.

 

Niklaus Wirth – twórca PASCALA i innych języków

 

Niklaus Wirth to szwajcarski matematyk, który zasłynął szczególnie jako twórca języka PASCAL oraz innych języków takich jak Modula, Oberon i ich aktualizacji. Warto zaznaczyć, że pod koniec XX wieku, PASCAL był często wykorzystywanym językiem, natomiast później został wyparty przez C++.

 

James Gosling – ojciec języka Java

 

James Gosling stworzył w 1995 roku jeden z najbardziej znanych języków, czyli Javę. Stworzył także pierwszą wersję maszyny wirtualnej i implementację Emacsa. W 2011 roku rozpoczął pracę dla Google, a od 2017 roku działa dla Amazon Web Services.

 

Linus Torvalds – stworzył jądro Linuxa

 

Linus Torvalds to fiński programista, którego najważniejsze osiągnięcia to stworzenie jądra Linuxa oraz systemu kontroli wersji Git. W ten sposób Torvalds dał impuls do tworzenia wolnego oprogramowania. W 2000 roku dostał propozycję zatrudnienia w firmie Apple, jednak odrzucił ją z powodów związanych właśnie z oprogramowaniem. Torvalds zdobył wiele wyróżnień i wydał książkę o przypadkowej rewolucji jak nazywał stworzenie jądra Linuxa. 

 

Bill Gates – wizjoner znany na całym świecie

 

Bill Gates w 1975 roku założył firmę Microsoft, która wciąż jest jednym z potentatów technologicznych świata. Sam Gates zasłynął z wizjonerskiego podejścia i przewidział wiele ważnych wydarzeń, które rzeczywiście nadeszły. Dążył do poszerzenia wielu projektów firmy Microsoft, dzięki czemu powstało wiele programów i aplikacji, a także konsola XBOX. Obecnie majątek Gatesa jest szacowany za 112 miliardów dolarów. 

Chcesz zacząć uczyć się programowania i tworzyć historię? Na początek zapisz się na mój kurs SQL, a ja pokażę ci jak zacząć.

 

Przeczytaj więcej

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Chcesz znaleźć zatrudnienie w branży IT? Poszukujesz swojego miejsca na rynku? A może zastanawiasz się nad obecnymi trendami? Nie wiem czy wiesz o tym, że obecnie w branży IT jest naprawdę wiele ofert pracy, jednak są one skierowane przede wszystkim dla specjalistów...

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Praca w branży IT jest uznawana za niezwykle perspektywiczną, przyszłościową i coraz częściej wybieraną przez ludzi w różnym wieku. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu programowania? A może właśnie zaczynasz pracę w branży IT i chcesz poznać jej wady oraz zalety?...

0 komentarzy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października