Krystian Brożek
Chcesz znaleźć zatrudnienie w branży IT? Poszukujesz swojego miejsca na rynku? A może zastanawiasz się nad obecnymi trendami? Nie wiem czy wiesz o tym, że obecnie w branży IT jest naprawdę wiele ofert pracy, jednak są one skierowane przede wszystkim dla specjalistów (midów i seniorów), a nie dla juniorów. Oznacza to spore trudności ze znalezieniem zatrudnienia na początku kariery.
Co oferują pracodawcy pracownikom w branży IT?
W Polsce wielu pracodawców poszukuje pracowników z branży IT. Dodatkowo zatrudnienie oferują również firmy zagraniczne. Pracodawcy oferują nie tylko wysokie wynagrodzenia i pracę zdalną, ale także różne benefity pozapłacowe, premie i częste podwyżki. Cechą charakterystyczną dla branży IT jest również spora rotacja, ponieważ headhunterzy starają się zrekrutować pracowników, którzy zatrudnieni są w innych firmach. Jest to jedna z przyczyn, dla których pracodawcy muszą się starać i zadbać o to, aby ich miejsce pracy było optymalne pod różnymi kątami i zachęcające pracowników do pozostania.
Czego oczekują pracownicy od pracodawców?
A jak wyglądają oczekiwania pracowników? Przede wszystkim zależy im na jak najwyższych wynagrodzeniach, a także doskonałych warunkach pracy i benefitach. Dodatkowo pracownicy koncentrują się znalezieniu pracy zdalnej lub hybrydowej. Kandydaci z kolei chcą, aby pracodawcy zamieszczali w ogłoszeniach widełki płacowe. Warto zaznaczyć, że to właśnie w branży IT najczęściej pojawiają się informacje o zarobkach, co jest wielką zaletą dla osób poszukujących pracy. Pracownicy chcą również rozwijać swoje kompetencje, a niektórym zależy na możliwości wybrania managerskiej ścieżki rozwoju.
Dlaczego juniorzy mogą mieć problem ze znalezieniem pracy?
Niestety juniorzy, osoby niedoświadczone lub dopiero po kursach oraz szkoleniach, mogą mieć trudności ze znalezieniem pracy. Dzieje się tak dlatego że firmy stawiają na osoby z pewnym wyszkoleniem i doświadczeniem. Dodatkowo na rynku jest już naprawdę wielu juniorów, nastąpiło więc pewne przesycenie. Obecnie materiały marketingowe dają tylko złudzenie, że w branży IT można znaleźć pracę bardzo szybko po kursie lub bootcampie, a w rzeczywistości wcale tak nie jest. Jednocześnie luka kompetencji cyfrowych jest szacowana w Polsce na 80 tysięcy specjalistów, co oznacza, że aż tyle osób brakuje w branży IT.
Trendy płacowe
Obecnie w branży IT na pierwszy plan wybijają się wzrosty wynagrodzeń, a także coraz lepsze dopasowanie do oczekiwań pracowników. Trendy płacowe są jednoznaczne i wskazują na znaczny wzrost zarobków praktycznie na każdym stanowisku i to rok do roku. Okazuje się, że zgodnie z raportami płacowymi, wynagrodzenia w branży IT urosły o około 30% w skali roku. Obecnie wielu specjalistów zarabia już ponad 20 tysięcy złotych brutto. Ważnym trendem jest również przechodzenie z umów o pracę na kontrakty B2B. Taka współpraca dotyczy około 27% pracowników, a jeszcze kilka lat temu nie była zbyt popularna. Jednocześnie analizy wykazały, że nawet 75% ofert pracy pozwala kandydatom na wybór między umową o pracę a kontraktem B2B. Czy warto przejść na B2B przeczytasz w tym artykule.
Pewnie zastanawiasz się nad tym, jakie płyną wnioski z opisanych wyżej trendów? Na podstawie tego, co dzieje się obecnie na rynku IT można uznać, że kluczowe znaczenie ma zdobywanie doświadczenia, ponieważ pracodawcy poszukują przede wszystkim midów, a zaraz po nich seniorów. Liczba ofert dla juniorów nie jest zbyt duża, dlatego początki kariery mogą być trudne. Bardzo pozytywnym trendem są z kolei szybko rosnące płace, znacznie przekraczające średnią krajową.
Przeczytaj więcej
Czy w IT jest miejsce dla kobiet?
Wyobraź sobie typowego pracownika IT. Kogo widzisz przed oczami? Tak naprawdę ten typowy obrazek nie ucieszy przedstawicielek płci żeńskiej, ani przedstawicieli płci męskiej. Dlaczego kobiety nie mogą od razu się uśmiechnąć? Dlatego że mało komu z branżą IT kojarzą...
Najważniejsze zalety i wady pracy w IT
Praca w branży IT jest uznawana za niezwykle perspektywiczną, przyszłościową i coraz częściej wybieraną przez ludzi w różnym wieku. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu programowania? A może właśnie zaczynasz pracę w branży IT i chcesz poznać jej wady oraz zalety?...
Ile zarabiają programiści w Polsce? Widełki płacowe na różnych szczeblach kariery zawodowej
Programiści są jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych w Polsce. Branża IT rozwija się wyjątkowo szybko i dynamicznie, nie jest także tak podatna na kryzysy, a tym samym zapewnia stabilne zatrudnienie. Zastanawiasz się nad tym, ile zarabiają programiści w Polsce?...
0 komentarzy