Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Krystian Brożek

mar 6, 2023

Wyobraź sobie typowego pracownika IT. Kogo widzisz przed oczami? Tak naprawdę ten typowy obrazek nie ucieszy przedstawicielek płci żeńskiej, ani przedstawicieli płci męskiej. Dlaczego kobiety nie mogą od razu się uśmiechnąć? Dlatego że mało komu z branżą IT kojarzą się kobiety. Z kolei mężczyźni mogą być zawiedzeni, bo wiele osób ma przed oczyma słynny mem z informatykami w sweterkach i z dużymi okularami na nosach. Ale czy rzeczywiście tak jest? W tym artykule wybrałem dla Was kilka przykładów, że świat IT wiele, wiele zawdzięcza kobietom i czym charakteryzują się kobiety w IT.

 

Początki, czyli język Ada i pierwsze bugi

 

Z okazji dnia 8 marca przedstawiamy najważniejsze osiągnięcia kobiece w tym sektorze. 

Ada Lovelace nazywana jest pierwszą programistką na świecie, a jej historia sięga pierwszej połowy XIX wieku. Ada Lovelace żyła w latach 1812-1852 i…napisała pierwszy algorytm, który miał zostać użyty na maszynie analitycznej (czyli odpowiedniku współczesnych komputerów). Niestety maszyna ta nigdy nie ujrzała światła dziennego, dlatego język Ady również nie został na niej wykorzystany. W latach 70. XX wieku stworzono za to język Ada, właśnie na cześć pierwszej programistki. 

W 1947 roku, w czasach gdy komputery były bardzo ciężkie i ważyły ponad 20 ton, popsuł sprzęt Harvard Mark II. Ten ogromny komputer miał specyficzną jak na dzisiejsze czasy konstrukcję, ponieważ obracał się w nim wał napędowy. Grace Hopper, jedna z pierwszych programistek, wyjęła ze swojej torebki lusterko i zajrzała w głąb maszyny. Po chwili krzyknęła „It’s a bug” i wyjęła martwą ćmę. Od tamtego czasu błędy w programowaniu nazywa się właśnie bugami. Grace Hopper znana jest jednak także z innych osiągnięć, ponieważ kobieta nazywana jest babcią COBOL. To właśnie Hopper, wraz ze swoim zespołem, stworzyła ideę kompilatora i język COBOL, którego głównym założeniem było opieranie się na zwykłych angielskich słowach przy wprowadzaniu danych do komputera. Przełożeni Hopper aż przez trzy lata nie mogli przekonać się do tego pomysłu, ponieważ twierdzili, że komputer nie zrozumie słów ludzkich. Dopiero później okazało się, że kompilator stworzony przez Grace Hopper był tym elementem, który sprawił, że niemożliwe stało się realne.

 

Susan Kare – niedoceniony potencjał Apple

 

Susan Kare urodziła się w 1954 roku, a najbardziej znana jest ze swojej pracy dla słynnej obecnie marki Apple. Kare była odpowiedzialna za elementy interfejsu i ściśle współpracowała ze Stevem Jobsem. Susan Kare była artystką i w swoich projektach koncentrowała się głównie na warstwie wizualnej. Stworzyła czcionkę Chicago, wykorzystywaną w czterech pierwszych generacjach iPodów.

 

Radia Perlman i jej wpływ na współczesny internet

 

Radia Perlman, urodzona w 1951 roku, obecnie nazywana jest często matką internetu, jednak sama zainteresowana wcale nie życzy sobie, aby tak o niej mówić. Perlman to programistka, która opracowała protokół drzewa rozpinającego, a to właśnie ten element stanowił podstawy internetu. Oczywiście w tworzeniu wszystkich elementów sieci i wdrażaniu tego nowoczesnego rozwiązania, udział brało wiele osób. Obecnie Perlman pisze podręczniki i prowadzi wykłady na Uniwersytecie Harvarda.

 

Dyrektorka inżynierii i jej wpływ na NASA – Margaret Hamilton

 

Margaret Hamilton znana jest szczególnie jako założycielka dwóch systemów informatycznych, wykorzystywanych w NASA. Programistka została także dyrektorką działu inżynierii w MIT Instrumentation Laboratory. To właśnie ta firma dostarczyła dla NASA pokładowe oprogramowanie lotnicze, które pozwoliło na realizację jednej z najbardziej znanych misji kosmicznych Apollo, w której udział brali Neil Armstrong oraz Buzz Aldrin. Prezydent Barack Obama uhonorował Margaret Hamilton w 2016 roku Prezydenckim Medalem Wolności za jej osiągnięcia i pracę dla NASA. 

 

Carol Shaw i gry na Atari

 

Znacznie mniej znaną kobietą w branży IT jest Carol Shaw, która pracowała dla firmy, produkującej Atari. To właśnie Shaw zaczęła projektować gry wideo w latach 70. XX wieku i stworzyła River Raid. Ta gra została w 1984 roku uznana za najlepszą grę wojenną. Shaw zadbała o to, aby jej produkcja była nie tylko atrakcyjna przez kilka miesięcy. Gra była wyjątkowo popularna wśród dwóch pokoleń graczy na Atari.

 

Kobiety w IT współcześnie – wciąż jest ich za mało

 

Zgodnie ze statystykami w branży IT pracuje tylko 30% kobiet. Oznacza to, że jest ich znacznie mniej niż mężczyzn. Te braki kadrowe z jednej strony stanowią szansę dla młodych programistek, a z drugiej mogą być postrzegane jako dyskryminacja i utrudnienie kariery. Niestety statystyki wykazują dodatkowo, że kobiety zajmują często te gorzej płatne stanowiska w IT, na przykład testują aplikacje. Znacznie więcej pań zajmuje się działem HR dla firm IT, jednak nie pomaga im to zwykle w karierze w programowaniu. Oczywiście nie każda kobieta (tak samo jak nie każdy mężczyzna) odnajdzie się w branży IT. W przypadku pań pojawia się jednak dodatkowy problem, a więc stereotypy oraz wzorce, pojawiające się już w czasach szkolnych. Kobiety postrzegane są jako te, które gorzej radzą sobie z matematyką, informatyką, różnymi naukami technicznymi i ścisłymi. Czy rzeczywiście tak jest? Badania dowodzą, że niekoniecznie, a dodatkowo naukowcy i eksperci wskazują na wiele pozytywnych cech kobiet takich jak spostrzegawczość, precyzja, zdolności komunikacyjne. Wszystkie te kompetencje przydają się w branży IT. Kobiety w XX i XXI wieku niejednokrotnie udowodniły już, że są prekursorkami w wielu dziedzinach, także w programowaniu. Wyżej przedstawione historie dowodzą tego niezbicie. Spore znaczenie ma więc odrzucenie stereotypów w tym zakresie i zadbanie o szkolenie kobiet w programowaniu, już w czasie szkolnym, a później także w okresie dojrzewania i dorosłości. 

To jak, drogie Panie – zaczynamy dziś kurs SQL na dobry początek? 🙂

 

Przeczytaj więcej

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Chcesz znaleźć zatrudnienie w branży IT? Poszukujesz swojego miejsca na rynku? A może zastanawiasz się nad obecnymi trendami? Nie wiem czy wiesz o tym, że obecnie w branży IT jest naprawdę wiele ofert pracy, jednak są one skierowane przede wszystkim dla specjalistów...

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Praca w branży IT jest uznawana za niezwykle perspektywiczną, przyszłościową i coraz częściej wybieraną przez ludzi w różnym wieku. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu programowania? A może właśnie zaczynasz pracę w branży IT i chcesz poznać jej wady oraz zalety?...

0 komentarzy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października