Umowa w branży IT – jakie rozwiązanie wybrać?

Krystian Brożek

wrz 11, 2022

Dane portalu „No Fluff Jobs” wykazały, że zdecydowanie najwięcej osób w branży IT, zatrudnionych jest w ramach umowy o pracę. Sporo działa także na zasadach B2B, natomiast znacznie mniej podpisuje umowę-zlecenie oraz umowę o dzieło. Jakie zalety i wady ma każda z tych umów?

Wstęp

 

Zwykle w trakcie rozmowy o pracę (przeczytaj także o rozmowie rekrutacyjnej) lub już po pozytywnym jej przejściu, kandydat otrzymuje dwa trudne pytania. Pierwsze z nich dotyczy preferowanego wynagrodzenia, a drugie typu umowy. Pracodawcy w branży IT zwykle proponują wybór między umową o pracę a kontraktem B2B, jednak czasami zdarza się, że oferują także umowy cywilnoprawne. Co wybrać? Co jest najkorzystniejsze z punktu widzenia pracownika?

Umowa o pracę – stabilizacja, ale niższa płaca netto

 

Umowa o pracę jest uznawana za najbardziej bezpieczną i stabilną formę zatrudnienia, która wiąże się ze wszystkimi przywilejami (ale także problemami) Kodeksu Pracy. Do najważniejszych zalet takiej umowy należą:

  • szerokie uprawnienia pracownika takie jak płatny urlop (20 lub 26 dni, w zależności od stażu pracy), płatne w 80% zwolnienia lekarskie, urlop macierzyński lub tacierzyński;
  • pracownik ma ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne;
  • naliczany jest staż pracy do urlopu oraz emerytury i innych świadczeń;
  • odpowiedzialność leży po stronie pracodawcy.

W przypadku branży IT, umowa o pracę ma jednak sporo wad, do których można zakwalifikować:

  • brak elastyczności i typowo zadaniowego trybu pracy;
  • brak dokładnego uregulowania pracy zdalnej;
  • znacznie niższa płaca netto niż w przypadku B2B lub umowy o dzieło;
  • konieczność odprowadzania składek także przez pracodawcę, co sprawia, że może nie być chętny do wysokich podwyżek wynagrodzenia pracownika. 

Umowa o pracę jest jednak dobrą opcją dla początkujących programistów, których zarobki nie są jeszcze bardzo wysokie, a nauka wciąż jest potrzebna.



B2B – nowoczesna forma rozliczania dla programistów

 

Kontrakt B2B to coraz częściej wybierana forma przez programistów. Taka umowa ma wiele zalet z punktu widzenia pracownika i pracodawcy. Kontrakt Business-to-Business oznacza, że programista zakłada własną działalność gospodarczą i rozlicza się na podstawie faktury. Takie rozwiązanie ma następujące zalety:

  • wyższe wynagrodzenie netto, zwłaszcza w trakcie trwania ulgi na start oraz tzw. małego ZUSu;
  • niższe koszty dla pracodawcy;
  • całkowita dowolność w zakresie miejsca i czasu pracy.

Niestety B2B ma także pewne wady:

  • pracodawca może wymagać od pracownika wykonywania zadań przez 8 godzin dziennie w siedzibie firmy, co nosi znamiona umowy o pracę;
  • w sytuacji, gdy nie ma zleceń, programista nie zarabia;
  • nie ma płatnego urlopu, chociaż wielu pracodawców zobowiązuje się do niego w ramach tzw. gentlemen’s’ agreement;
  • programista odpowiada majątkiem za wszelkie błędy i usterki;
  • konieczne jest pokrycie wszelkich zobowiązań (ZUS, podatki, zatrudnienie księgowej). 

Kontrakt B2B jest wybierany głównie przez osoby, zarabiające miesięcznie powyżej 10-15 tysięcy, ponieważ w takim wypadku to rozwiązanie jest bardzo opłacalne finansowo.



Umowa-zlecenie – idealna do pracy na godziny

 

Umowa-zlecenie to znacznie mniej popularna forma pracy, wybierana przez około 5% programistów. Taka opcja świetnie sprawdza się w przypadku dodatkowych zleceń, rozliczanych na godziny. W takim wypadku wynagrodzenie zależy od liczby godzin, potrzebnych na wykonanie zlecenia (na przykład strony internetowej, aplikacji). Niestety w tym przypadku zaliczka na podatek jest bardzo wysoka (ze względu na zmiany w Polskim Ładzie), a to oznacza znacznie niższe wynagrodzenie netto.

Umowa o dzieło – wyższe koszty uzyskania przychodu, ale bez ubezpieczenia

 

Ostatnią opcją, również rzadko wybieraną (6%) jest umowa o dzieło. Takie rozwiązanie jest idealne w przypadku pojedynczych zleceń. Umowa o dzieło jest niskoopadatkowana, zwłaszcza w przypadku 50% kosztów uzyskania przychodu, dzięki czemu wypłata netto jest naprawdę wysoka. Wadą jest brak ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego, dlatego taka umowa najlepiej sprawdza się jako dodatkowa.

Przeczytaj więcej

Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Wyobraź sobie typowego pracownika IT. Kogo widzisz przed oczami? Tak naprawdę ten typowy obrazek nie ucieszy przedstawicielek płci żeńskiej, ani przedstawicieli płci męskiej. Dlaczego kobiety nie mogą od razu się uśmiechnąć? Dlatego że mało komu z branżą IT kojarzą...

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Chcesz znaleźć zatrudnienie w branży IT? Poszukujesz swojego miejsca na rynku? A może zastanawiasz się nad obecnymi trendami? Nie wiem czy wiesz o tym, że obecnie w branży IT jest naprawdę wiele ofert pracy, jednak są one skierowane przede wszystkim dla specjalistów...

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Praca w branży IT jest uznawana za niezwykle perspektywiczną, przyszłościową i coraz częściej wybieraną przez ludzi w różnym wieku. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu programowania? A może właśnie zaczynasz pracę w branży IT i chcesz poznać jej wady oraz zalety?...

0 komentarzy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października