Trening czyni mistrza. To bardzo mądre przysłowie, które pokazuje, że teoria bez praktyki na niewiele nam się zda. Warto ćwiczyć jak najwięcej, aby być w danej dziedzinie jak najlepszym. Tylko jak ćwiczyć i zarazem pogłębiać wiedzę? Poniżej opisuję wady i zalety trzech najpopularniejszych sposobów zdobywania wiedzy w IT.
Samodzielna nauka
Zalety: Zdecydowanie największa zaleta to koszt. W Internecie znajdziemy ogromne ilości materiałów do nauki programowania, testowania i czego nam się tylko zamarzy. Bardzo dużo daje również samodzielne szukanie i rozwiązywanie problemów. Samodzielna nauka bardzo często sprowadza się do zgłębiania danego zagadnienia. Dzięki temu poznajemy temat dużo dokładniej niż w pozostałych przypadkach, które tu omawiam.
Wady: Samodzielna nauka wymaga ogromnego samozaparcia i dążenia do celu. Niczego nie nauczymy się w kilka chwil. Sporą wadą jest również poświęcony czas. Trzeba go mieć znacznie więcej, bo nikt nie da nam gotowej odpowiedzi. Owszem, wszystko znajdziemy w wyszukiwarce Google. Jednak wiele razy będziemy musieli odwiedzić kilkadziesiąt stron, zanim znajdziemy właściwą odpowiedź. Uczymy się również bardzo chaotycznie, co z jednej strony sprzyja nauce (Muhammad Ali stosował metodę chaotycznego uczenia), z drugiej strony łatwo pominąć wiele ważnych zagadnień, których brak może znacznie utrudnić zdobywanie kolejnej wiedzy. Tymczasem największa wada to trudność w rozwiązywaniu problemów. Najwięcej osób poddaje się, gdy trafi na pierwszy problem. Można szukać rozwiązań w Internecie lub pytać na forach i grupach facebookowych, ale poświęcimy temu dużo czasu. W dodatku, jako osoby początkujące, będzie nam trudno zlokalizować problem i dobrze go opisać. Gdy rozpoczynałem swoją przygodę w IT, największą trudność sprawiało mi to, co mam wpisać w wyszukiwarkę, żeby znaleźć rozwiązanie.
Szkolenie
Zalety: Największa zaleta szkoleń to poukładany materiał i doświadczony nauczyciel. Dzięki niemu bardzo szybko przebrniemy przez podstawowe zagadnienia i poznamy wszystkie ważne rzeczy dotyczące danego tematu. Tym samym rozwiązywanie problemów staje się dużo łatwiejsze. Dobry trener pomoże nam z nimi, dając wskazówki, zamiast gotowego rozwiązania. Nauczyciel z dużym stażem wie również, na co zwracać uwagę i powie nam o tym, zanim się pomylimy. Oszczędzamy także czas. Szkolenia trwają kilka dni, podczas których zdobywamy wiedzę. Ucząc się sami, zwykle poświęcilibyśmy na to kilka tygodni albo miesięcy. Nie potrzebujemy również tak silnego samozaparcia. Przychodząc na szkolenie, nie wyjdziemy z niego przecież po 5 minutach ani nie zaczniemy też skrolować filmików ze śmiesznymi kotami. Nawet uodparniając się na wiedzę, co nieco w głowie nam zostanie.
Wady: W przeciwieństwie do samodzielnej nauki za szkolenie trzeba zapłacić i to znacznie więcej niż za kurs online. W szkoleniu bierze udział zwykle kilka, do kilkunastu osób, zatem dostęp do trenera jest ograniczony. Takie kursy mają też limitowany czas i z góry określony materiał. Przez nadmiar informacji spora ilość wiedzy szybko się ulotni i tym samym nie zgłębimy interesującego nas tematu. Trzeba także zwracać uwagę na to, kto będzie nas uczył. Może trafić się słaby nauczyciel, który na co dzień nie zajmuje się daną technologią lub zna ją tylko teoretycznie. Czyli zmarnujemy czas i pieniądze, a tego oczywiście nie chcemy. Dlatego polecam zawsze sprawdzać trenera. Z własnego doświadczenia wiem, że niestety bardzo rzadko tak się dzieje. Prawie na każdym szkoleniu pytam, czy ktoś mnie sprawdził i rzadko zdarza się choć jedna osoba, która sprawdziła mnie w Internecie lub w jakimkolwiek innym miejscu. Osobiście wolę dopłacić znacząco do szkolenia i mieć sprawdzonego trenera, niż iść dla samej zasady „pójścia”.
Mentor
Zalety: Pod względem zdobywania wiedzy to najlepsza (z wymienionych tu) forma nauki. Tak naprawdę łączy zalety obu poprzednich rozwiązań, równocześnie eliminując większość ich wad. Uczymy się dokładnie tego, na czym nam zależy i zgłębiamy najbardziej interesujące zagadnienia, jednocześnie nie pomijając najważniejszych tematów. Rozwiązywanie problemów jest jeszcze łatwiejsze niż podczas szkolenia. Z mentorem poświęcimy na każde zagadnienie tyle czasu, ile będzie wymagało zrozumienie danego tematu.
Wady: Mentor kosztuje całkiem sporo. Trzeba również uważać (jak w przypadku trenera na szkoleniu), aby trafić do kompetentnej osoby. Dobry mentor ma też zwykle mało czasu i może nie zawsze go dla nas znaleźć.
Każdy powinien wybrać odpowiednią metodę dla siebie. W IT nigdy nie ma narzędzia lub rozwiązania idealnego. Zawsze zyskujemy na jednym, tracąc coś innego. Musimy wybrać, na czym najbardziej nam zależy. Osobiście polecam połączyć te trzy sposoby. Najpierw pójść na szkolenie z podstaw, aby szybko przyswoić sobie niezbędne podstawy. Następnie wszystko przećwiczyć w domu, można też doczytać niektóre zagadnienia w książce lub przerobić kurs internetowy. Na koniec warto znaleźć mentora lub pójść do pracy (w której powinniśmy otrzymać opiekuna do pomocy) i w ten sposób rozszerzyć swoją wiedzę. Z czasem mentor nie będzie nam potrzebny i wtedy wystarczy odpowiednie wymieszanie pozostałych dwóch opcji.
Najnowsze komentarze