Podczas instalowania nowych programów jesteśmy przyzwyczajeni, że klikami kilka razy przycisk „dalej”, a na końcu „zakończ”. I gotowe! Instalacja serwera SQL nie jest taka prosta! Trzeba przebrnąć przez gąszcz różnych ustawień. Poniżej stworzyłem prostą instrukcję krok po kroku, która pomoże Wam wszystko bezbłędnie przygotować. No to do dzieła!
- Pobieramy oprogramowanie ze strony Microsoft i klikając na przycisk Download i wybieramy ExpressAndTools odpowiednią dla wersji Windows (32bit lub 64 bit).
- Po uruchomieniu instalatora wybieramy opcję „New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing instalation”.
- Akceptujemy warunki licencji i klikamy dalej.
- Jeśli chcemy, aby aktualizacje do SQL Server pobierały się razem z aktualizacjami systemu, wybieramy opcję „Use Microsoft Update to check for updates” (niezalecane).
- Naciskamy Select All, aby zainstalować wszystkie składniki SQL Server.
- Ustawiamy opcję „Default instance”.
- W kolejnym kroku nic nie zmieniamy!
- Jeśli jest pusta lista „Specify SQL Server administrators” klikamy na przycisk Add Current User. Jeśli już jest, to nic nie zmieniamy.
- Czekamy, aż zainstaluje się wszystko. Na koniec dostajemy informację o poprawnej instalacji.
- W celu przetestowania, czy wszystko działa należy uruchomić program SQL Server Management Studio. Wyskoczy nam okienko do połączenia z serwerem. Pole Server name powinno być automatycznie uzupełnione, a Authentication ustawione na Windows Authentication.
Jeśli wszystko jest ok, to bez zmieniania ustawień po kliknięciu Connect – Management Studio zaloguje się do serwera bazy danych i pojawi się lista obiektów serwera jak na rysunku poniżej:
Mam nadzieję, że instrukcja była dla Ciebie jasna. Jeśli chcesz więcej tego typu wpisów – piszcie śmiało w komentarzach!
Jeśli chcesz nauczyć się SQLa, zachęcam do zapoznania się ze szkoleniem, które prowadzę 🙂
Bardzo dobry poradnik Panie Krystianie Brożku. Dziękuję, ocalił mnie Pan od jedyneczki. Pozdrawiam.
Super wszystko wyjaśnione!
Dziękuję bardzo!
dzięki, męczyłem się z tym nie było local database. po odinstalowaniu skorzystałem z Twojego opisu i wszystko śmiga
Fajnie i zrozumiale opisane,zaintalowalem wreszcie bez problemow,jedyne czego mi brakuje to polskiej wersji interfejsu,opcja lokalizacji nie dziala.Mozna prosic o podpowiedz?
Nie słyszałem o tłumaczeniu Management Studio, ani o edytorze zapytań w języku polskim. Jeśli uda mi się takowy znaleźć, to skrobnę posta o tym. Niestety prawie wszystkie narzędzia w IT i dokumentacje są po angielsku, więc warto się go nauczyć 🙂
A może jakaś równie prosta i przejrzysta instrukcja aktualizacji serwera SQL 2005 czy 2008 do najnowszej wersji?
Witam, jak już wcześniej pisałem, dzięki pańskiej instrukcji zainstalowałem nowy serwer sql ,
Mam też inną instancję sqla 2012 zainstalowaną przez instalkę programu księgowego.
zamieściłby pan instrukcję jak zmienić nazwę server name ?
Witam !
Wszystko Okey! Ale zmieniłem tło edytora, gdzie pisze kod-działa !
Ale zmieniło mnie się i dolne Okno- gdzie wyświetane sa wyniki zapytań na białe z tłem jasnoniebieskim.
Nie wiem jak je zresetować ?
Górne sie zmienia, dolne(posrodkuni)- nic nie widzę dopiero po najechaniu myszką wyswitla mnie się jasno-niebieskie napisy.
BŁAGAM O POMOC !
PISZCIE NA: baxyz@interia.pl
Powinno wystarczyć wejście w Tools->Options -> Environment->Fonts and Color. Tam z listy „Show settings for” wybrać Grid Design i użyć Use Defaults. Powinno przywrócić domyślne ustawienia po restarcie Management Studio
Bardzo ślicznie DZIEKUJĘ ZA POMOC !!!
Dolny panel powrócił do ustawień początkowych.
Cześć
Zainstalowałem wreszcie server sql 2014 tylko nie wiem jak go teraz odpalić. Chyba za wcześnie kliknąłem „Close” po zakończeniu instalacji i nie zdążyłem zpisać pliku exe na pulpicie.
Doradźcie proszę co powieniem teraz zorbić ?
powinieneś znaleźć aplikację SQL Server Management Studio
A jak nie mam nic wpisane w „Server name” ?
rozwiń i wybierz „brows for more” i tam na drzewku powinien być widoczny w database engine