Podczas instalowania nowych programów jesteśmy przyzwyczajeni, że klikami kilka razy przycisk „dalej”, a na końcu „zakończ”.  I gotowe! Instalacja serwera SQL nie jest taka prosta! Trzeba przebrnąć przez gąszcz różnych ustawień. Poniżej stworzyłem prostą instrukcję krok po kroku, która pomoże Wam wszystko bezbłędnie przygotować. No to do dzieła!

 1. Pobieramy oprogramowanie ze strony Microsoft i klikając na przycisk Download i wybieramy ExpressAndTools odpowiednią dla wersji Windows (32bit lub 64 bit).
  sqlserver_1
 2. Po uruchomieniu instalatora wybieramy opcję „New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing instalation”.
  sqlserver_2
 3. Akceptujemy warunki licencji i klikamy dalej.
  sqlserver_3
 4. Jeśli chcemy, aby aktualizacje do SQL Server pobierały się razem z aktualizacjami systemu, wybieramy opcję „Use Microsoft Update to check for updates” (niezalecane).
  sqlserver_4
 5. Naciskamy Select All, aby zainstalować wszystkie składniki SQL Server.
  sqlserver_5
 6. Ustawiamy opcję „Default instance”.
  sqlserver_6
 7. W kolejnym kroku nic nie zmieniamy!
  sqlserver_7
 8. Jeśli jest pusta lista „Specify SQL Server administrators” klikamy na przycisk Add Current User. Jeśli już jest, to nic nie zmieniamy.
  sqlserver_8
 9. Czekamy, aż zainstaluje się wszystko. Na koniec dostajemy informację o poprawnej instalacji.
  sqlserver_9
 10. W celu przetestowania, czy wszystko działa należy uruchomić program SQL Server Management Studio. Wyskoczy nam okienko do połączenia z serwerem. Pole Server name powinno być automatycznie uzupełnione, a Authentication ustawione na Windows Authentication.
  sqlserver_10


Jeśli wszystko jest ok, to bez zmieniania ustawień po kliknięciu Connect – Management Studio zaloguje się do serwera bazy danych i pojawi się lista obiektów serwera jak na rysunku poniżej:
sqlserver_11

Mam nadzieję, że instrukcja była dla Ciebie jasna. Jeśli chcesz więcej tego typu wpisów – piszcie śmiało w komentarzach!

Jeśli chcesz nauczyć się SQLa, zachęcam do zapoznania się ze szkoleniem, które prowadzę 🙂

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
 • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
 • „SQL dla testerów” – 12 października