Podczas pracy z Excelem zdarza nam się trafić na błędy, które zwracają funkcję. Nie warto wtedy panikować, tylko trzeba rozwiązać problem. W tym wpisie przybliżę Wam te błędy, z którymi zdarzyło mi się spotkać.

#DZIEL/0!

Jak wszyscy pamiętają ze szkoły podstawowej, nie wolno dzielić przez zero. W przypadku utworzenia formuły, która próbuje wykonać takie działanie, dostajemy właśnie taki błąd.

Pamiętać należy również o tym, że Excel traktuje puste komórki jako zero. Jeśli spróbujemy podzielić wartość przez komórkę, w której tej wartości nie ma, również otrzymamy błąd #DZIEL/0!.

Jak się przed tym zabezpieczyć? Można skorzystać z funkcji JEŻELI i wykonać dzielenie tylko w momencie, jeśli liczba, przez którą będziemy chcieli dzielić nie ma wartości 0.

=JEŻELI(A1=0;"";B1/A1)

#N/D

Ten błąd zobaczymy w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest próba odwołania się w funkcji do komórki, w której jest widoczny błąd #N/D. Czyli, przy próbie podania jako jeden z parametrów adresu do komórki, która wyświetla ten błąd, to ta funkcja również zwróci ten błąd.

Kolejnym przypadkiem otrzymania #N/D są funkcje WYSZUKAJ.PIONOWO, WYSZUKAJ i WYSZUKAJ.POZIOMO. Jeśli któraś z nich nie znajdzie pasującej wartości, wtedy właśnie otrzymamy taki błąd.

Zabezpieczyć się przed tym błędem można stosując funkcję JEŻELI.ND. Ta funkcja jako parametry przyjmuje coś, co może zwrócić błąd #N/D i wartość domyślną, którą ma zwrócić w przypadku natrafienia na niego.

=JEŻELI.ND(WYSZUKAJ.PIONOWO(C1;A1:B30;2;FAŁSZ); "Nie znaleziono elementu")

#NAZWA?

Ten błąd możemy spotkać w kilku przypadkach:

  • formuła zawiera niepoprawną nazwę komórki lub zakresu, np. =JEŻELI(A=5;””;””), dostaniemy błąd, ponieważ podaliśmy niepoprawny adres komórki,
  • formuła zawiera tekst, który Excel próbuje interpretować jako niezdefiniowaną nazwę, np. wpisujemy =JEŻ i zamiast z listy podpowiedzi wybrać odpowiedni element klawiszem TAB, użyjemy entera, wtedy Excel zwróci taki błąd, ponieważ nie potrafi zinterpretować takiego wpisu,
  • formuła zawiera tekst, który nie został przez nas umieszczony w cudzysłowie.

#ZERO!

Jeśli zapomnimy podać dwukropka, określając jakiś obszar, wtedy otrzymamy ten błąd, np.:

=SUMA(A1 B3)

#LICZBA!

Jest to często spotykany błąd. Pojawia się, gdy jako parametr funkcji podajemy jakiś napis, a oczekuje ona liczby. Mnie się często zdarza do obliczeń podawać komórki z wartościami np. 100 zł, zamiast 100. Taki błąd otrzymamy również, gdy podamy liczbę, ale będzie ona błędna. Funkcją taką jest np. =PIERWIASTEK(-4), która przyjmuje liczby dodatnie, ponieważ nie da się na przestrzeni liczb rzeczywistych wyliczyć takiej wartości.

#ADR!

Błąd ten jest związany z problemami odwołania do komórki.

=JakisArkusz!A1

Jeśli nie istnieje arkusz o nazwie JakisArkusz, wtedy otrzymamy #ADR!, ponieważ Excel nie jest w stanie znaleźć takiego adresu komórki.

#ARG!

Ten błąd jest również bardzo często spotykany. Wiąże się on z błędnymi argumentami funkcji. Gdy będziemy próbowali dodać do siebie tekst i liczbę wtedy Excel zwróci nam właśnie ten błąd.

=5 + "abc"

Otrzymamy ten błąd również wtedy, gdy funkcja oczekuje od nas pojedynczej wartości, a my podamy jej zakres komórek.

=JEŻELI.ND(A1:B3;"")

Błędy są nieuniknione, więc nie należy się ich bać. Trzeba natomiast starać się do nich nie dopuścić lub odpowiednio je obsłużyć, aby w arkuszu się nie pojawiały. Dla osoby, która otrzyma od nas arkusz, komunikaty błędów mogą oznaczać, że nie znamy się na swojej pracy, dlatego lepiej zapobiec błędom niż później się tłumaczyć.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października