Czy Wy też spotykacie się z problemem zapominania wszystkiego co było na wykładzie, szkoleniu czy innej prezentacji? Często oglądam różne prezentacje zarówno podczas wystąpień prelegentów jak również przekopując Internet w poszukiwaniu inspiracji. Slajdy przepełnione są zazwyczaj tekstem, którego nie jestem w stanie przeczytać, bo są zbyt krótko wyświetlane.

Niestety wielu prezenterów wrzuca nałogowo tekst do swoich prezentacji i w dodatku czyta go w trakcie wystąpienia. Jest to bardzo zła praktyka, gdyż ja, jako słuchacz, czuję się osobą niegodną przygotowania się do tematu. Nie przeczę, że czasami jakiś cytat czy trudną definicję (koniecznie krótką) warto przeczytać ze slajdu ale 3/4 prezentacji to lekka przesada. Pomijając już brak profesjonalizmu prelegenta jest to dla słuchacza po prostu koszmarnie nudne. Przez te 30 minut sam przeczytałbym to w domu i nie zmarnowałbym kilku godzin na dotarcie na miejsce i późniejszy powrót.

Rozwiązaniem tego problemu jest obraz. Grafika zdecydowanie lepiej przemawia do ludzi niż kilometry tekstu. Bardzo łatwo zauważyć to w Internecie na przykładzie lawinowo rosnącej popularności stron z zabawnymi obrazkami, memami czy portalowi YouTube.

John Medina, jeden z twórców teorii PSE (efekt wyższości obrazu), uważa, że „tekst oraz prezentacje werbalne są nie tylko mniej skuteczne od obrazów w zachowaniu pewnego typu informacji; są znacznie mniej od nich skuteczne. Jeśli informacja jest przekazywana ustnie, w ciągu 72 godzin po prezentacji ludzie zapamiętują około 10 procent. Jeśli do prezentacji włączymy obrazy odsetek ten wzrasta do 65 procent”.

Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg postrzega tekst jako zbiory maleńkich obrazków. Jak pisze Medina: „Jeśli odbiorca czuje się przytłoczony nadmiarem tekstu, to dzieje się tak nie dlatego, że tekst za mało przypomina obrazki, ale dlatego właśnie, że za bardzo je przypomina. To dość deprymujące, ale dla naszej kory mózgowej nie”.

Pokażę to na prostym przykładzie twierdzenia pitagorasa

slajd2slajd1

Slajd po lewej stronie jest tym co zwykle możemy znaleźć na prezentacjach. Natomiast po prawej stronie został on wykonany zgodnie z tym co mówi John Medina. W dodatku dużo łatwiej jest nam opowiadać o zawartości slajdu niż w pierwszym przypadku.

A czy Wy korzystacie z obrazów w swoich prezentacjach?

Zdjęcie tytułowe: http://www.raumrot.com/
Tekst i rysunek ze slajdu: http://www.math.edu.pl/twierdzenie-pitagorasa

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października