Czym jest system kontroli wersji? Definicja i rodzaje

Krystian Brożek

paź 3, 2022

Zastanawiasz się nad tym, czym jest system kontroli wersji? Sprawdźmy to raz i ustalmy nie tylko definicję, ale także popularne rodzaje i ich zastosowanie w codziennej pracy programisty.

 

Czym jest system kontroli wersji?

 

System kontroli wersji (ang. version control system, w skrócie VCS) to oprogramowanie przydatne w czasie pracy nad projektami programistycznymi. System kontroli wersji pozwala na sprawdzanie, jakie zmiany zaszły w kodzie źródłowym, dzięki czemu programista może przywrócić poprzednią wersję. W praktyce więc system kontroli wersji definiuje się jako specjalne oprogramowanie, które umożliwia cofnięcie się do poprzednich plików z kodem. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne w różnych sytuacjach, na przykład gdy programista chce sprawdzić, jakie zaszły zmiany w pliku, a także gdy chce przywrócić poprzednią wersję lub gdy pojawił się jakiś błąd. Do najważniejszych funkcji systemu kontroli wersji można więc zakwalifikować:

  • śledzenie modyfikacji;
  • przywracanie jednej z poprzednich wersji;
  • dokumentowanie zmian;
  • przechowywanie plików związanych z projektem;
  • sprawdzanie, co zmieniło się w kodzie przez innych użytkowników, na przykład osoby z zespołu lub pracujące nad jednym projektem;
  • udostępnianie sobie danych;
  • synchronizowanie zmian, wprowadzanych przez kilku autorów. 

System kontroli wersji przydaje się zarówno w czasie pracy indywidualnej, jak i zespołowej.



 

Rodzaje VCS

 

Do trzech najbardziej znanych systemów kontroli wersji można zakwalifikować:

  • Git, którego twórcą był Linus Torvalds. Nie każdy wie o tym, że początkowo Git miał być narzędziem wspomagającym dla systemu Linux, a obecnie jest traktowany jako wsparcie w procesie tworzenia oprogramowania. Sporą zaletą tego systemu jest możliwość wykonywania różnych czynności bez połączenia ze zdalnym serwerem, a dodatkowo nie ma problemów z pracą nad większymi projektami. 
  • SVN (Subversion) to system uznawany za prostszy w obsłudze niż Git, jednak nie nadaje się do wersjonowania plików. SVN powstał w 2000 roku i jest oprogramowaniem wolnym. Ten system kontroli wersji jest odpowiedni zarówno w przypadku pracy indywidualnej, jak i zespołowej. 
  • TFS, czyli Azure DevOps Server, to produkt firmy Microsoft, który ma wiele funkcji takich jak kontrola wersji, raportowanie, a także testowanie, zarządzanie wersjami.
  • RCS (Rich Communication Suite, czy też joyn) to system kontroli wersji, który zapisuje zmiany tylko i wyłącznie na jednym komputerze. 

Można wyróżnić więcej systemów kontroli wersji, jednak te wyżej wskazane są najpopularniejsze. Każdy, kto planuje karierę w IT lub też obecnie stawia w branży pierwsze (albo kolejne) kroki, powinien znać różne systemy kontroli wersji. Tym najczęściej stosowanym i najpopularniejszym jest Git, ponieważ posiada on wiele przydatnych funkcji, jest także często wykorzystywany w czasie zajęć w szkołach programowania oraz podczas kursów. 



 

Przeczytaj więcej

Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Wyobraź sobie typowego pracownika IT. Kogo widzisz przed oczami? Tak naprawdę ten typowy obrazek nie ucieszy przedstawicielek płci żeńskiej, ani przedstawicieli płci męskiej. Dlaczego kobiety nie mogą od razu się uśmiechnąć? Dlatego że mało komu z branżą IT kojarzą...

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Chcesz znaleźć zatrudnienie w branży IT? Poszukujesz swojego miejsca na rynku? A może zastanawiasz się nad obecnymi trendami? Nie wiem czy wiesz o tym, że obecnie w branży IT jest naprawdę wiele ofert pracy, jednak są one skierowane przede wszystkim dla specjalistów...

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Praca w branży IT jest uznawana za niezwykle perspektywiczną, przyszłościową i coraz częściej wybieraną przez ludzi w różnym wieku. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu programowania? A może właśnie zaczynasz pracę w branży IT i chcesz poznać jej wady oraz zalety?...

0 komentarzy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października