Czym jest system kontroli wersji? Definicja i rodzaje

Krystian Brożek

paź 3, 2022

Zastanawiasz się nad tym, czym jest system kontroli wersji? Sprawdźmy to raz i ustalmy nie tylko definicję, ale także popularne rodzaje i ich zastosowanie w codziennej pracy programisty.

 

Czym jest system kontroli wersji?

 

System kontroli wersji (ang. version control system, w skrócie VCS) to oprogramowanie przydatne w czasie pracy nad projektami programistycznymi. System kontroli wersji pozwala na sprawdzanie, jakie zmiany zaszły w kodzie źródłowym, dzięki czemu programista może przywrócić poprzednią wersję. W praktyce więc system kontroli wersji definiuje się jako specjalne oprogramowanie, które umożliwia cofnięcie się do poprzednich plików z kodem. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne w różnych sytuacjach, na przykład gdy programista chce sprawdzić, jakie zaszły zmiany w pliku, a także gdy chce przywrócić poprzednią wersję lub gdy pojawił się jakiś błąd. Do najważniejszych funkcji systemu kontroli wersji można więc zakwalifikować:

 • śledzenie modyfikacji;
 • przywracanie jednej z poprzednich wersji;
 • dokumentowanie zmian;
 • przechowywanie plików związanych z projektem;
 • sprawdzanie, co zmieniło się w kodzie przez innych użytkowników, na przykład osoby z zespołu lub pracujące nad jednym projektem;
 • udostępnianie sobie danych;
 • synchronizowanie zmian, wprowadzanych przez kilku autorów. 

System kontroli wersji przydaje się zarówno w czasie pracy indywidualnej, jak i zespołowej. 

Rodzaje VCS

 

Do trzech najbardziej znanych systemów kontroli wersji można zakwalifikować:

 • Git, którego twórcą był Linus Torvalds. Nie każdy wie o tym, że początkowo Git miał być narzędziem wspomagającym dla systemu Linux, a obecnie jest traktowany jako wsparcie w procesie tworzenia oprogramowania. Sporą zaletą tego systemu jest możliwość wykonywania różnych czynności bez połączenia ze zdalnym serwerem, a dodatkowo nie ma problemów z pracą nad większymi projektami. 
 • SVN (Subversion) to system uznawany za prostszy w obsłudze niż Git, jednak nie nadaje się do wersjonowania plików. SVN powstał w 2000 roku i jest oprogramowaniem wolnym. Ten system kontroli wersji jest odpowiedni zarówno w przypadku pracy indywidualnej, jak i zespołowej. 
 • TFS, czyli Azure DevOps Server, to produkt firmy Microsoft, który ma wiele funkcji takich jak kontrola wersji, raportowanie, a także testowanie, zarządzanie wersjami.
 • RCS (Rich Communication Suite, czy też joyn) to system kontroli wersji, który zapisuje zmiany tylko i wyłącznie na jednym komputerze. 

Można wyróżnić więcej systemów kontroli wersji, jednak te wyżej wskazane są najpopularniejsze. Każdy, kto planuje karierę w IT lub też obecnie stawia w branży pierwsze (albo kolejne) kroki, powinien znać różne systemy kontroli wersji. Tym najczęściej stosowanym i najpopularniejszym jest Git, ponieważ posiada on wiele przydatnych funkcji, jest także często wykorzystywany w czasie zajęć w szkołach programowania oraz podczas kursów.  

Przeczytaj więcej

Rodzaje baz danych i przykłady produktów

Rodzaje baz danych i przykłady produktów

Chcesz dowiedzieć się, czym są bazy danych? W końcu to pojęcie jest jednym z najbardziej podstawowych i fundamentalnych terminów w branży IT. Bazy danych ogólnie definiowane są jako zbiory usystematyzowanych informacji, oczywiście w formie elektronicznej. Bazy danych...

Czym są backupy i dlaczego warto je tworzyć?

Czym są backupy i dlaczego warto je tworzyć?

Backup można zdefiniować jako kopię danych, zapisanych w chmurze, pamięci zewnętrznej, czy też na dysku komputera. W przypadku branży IT, backup ma ogromne znaczenie w kontekście zapisywania ważnych informacji, a także zabezpieczeniu wykonanej przez siebie pracy....

Umowa w branży IT – jakie rozwiązanie wybrać?

Umowa w branży IT – jakie rozwiązanie wybrać?

Dane portalu „No Fluff Jobs” wykazały, że zdecydowanie najwięcej osób w branży IT, zatrudnionych jest w ramach umowy o pracę. Sporo działa także na zasadach B2B, natomiast znacznie mniej podpisuje umowę-zlecenie oraz umowę o dzieło. Jakie zalety i wady ma każda z tych...

0 komentarzy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
 • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
 • „SQL dla testerów” – 12 października