7 powodów, dla których warto nauczyć się SQLa i baz danych

Krystian Brożek

wrz 30, 2019

30 września 2019

Rozpoczynając swoją przygodę z IT, bardzo często zastanawiamy się, jakiej technologii użyć. Wybrać Javę, Pythona, a może jednak C++ lub C#? Tymczasem istnieje jedna technologia, która jest uniwersalna i w zasadzie każdy powinien ją znać. Są to bazy danych. Język SQL i wykorzystujące go relacyjne bazy danych są na tyle uniwersalne, że nie tylko specjaliści od IT powinni zagłębić się w tym temacie.

1. Najcenniejsze są dane

 

W obecnych czasach bardzo często mówi się o zachowaniu prywatności. Czy to korzystając z Facebooka, telefonu, czy z wielu innych narzędzi, wszędzie gromadzone są ogromne ilości danych. Łatwo zauważyć, że najwięksi giganci, jacy istnieją, to firmy, które zarabiają dzięki danym. To między innymi Google, Facebook i Amazon.

Dzięki informacji tak naprawdę jesteśmy w stanie zarobić bardzo dużo pieniędzy, a nie posiadając danych nie możemy zdziałać praktycznie nic. Są one bardzo ważne i cenne nie tylko w wielkich korporacjach. Dzięki danym małe firmy też mogą zyskać ogromną przewagę, na przykład analizując ruch na stronie internetowej sprzedawca może znacznie trafniej dopasować ją tak, żeby klienci częściej kupowali produkty zawarte na tej stronie. Na podstawie zachowania klientów znacznie trafniej dopasowuje się promocje i zestawy produktów, co spowoduje zwiększenie sprzedaży.

2. Bazy danych są wszędzie

 

Praktycznie każdy system informatyczny działa w oparciu o bazę danych. Nie ma znaczenia, czy to poczta mailowa, duży portal internetowy, aplikacja do umawiania wizyt do lekarza, czy prosta gra na telefonie. Każda z tych aplikacji przetwarza informacje, co wiąże się z tym, że musi w jakiś sposób je przechowywać. Ostatecznie poza niewielkimi aplikacjami, każda będzie wykorzystywała bazę danych.

3. Problemy z Excelem

 

Excel jest świetnym narzędziem. Pozwala nam na bardzo szybkie analizowanie danych i prezentowanie ich w sposób graficzny, a także tworzenie rozbudowanych raportów. Niestety ma ogromny mankament. Przez to, że jest bardzo uniwersalnym narzędziem, nie radzi sobie z dużą ilością danych. Gdy posiadamy plik ważący kilkanaście MB, potrafi  bardzo wolno działać lub całkowicie się zawiesić. Z pomocą przychodzą bazy danych. Dzięki nim i językowi SQL, możemy przetwarzać nie tysiące, a miliony, nawet miliardy wierszy z danymi i to znacznie szybciej niż w Excelu. To powoduje, że bazy danych i Excel są świetnym duetem do wszelkiego rodzaju analiz. Za pomocą SQLa wyciągniemy przeliczone dane z bazy, a następnie w Excelu przygotujemy raport i przeanalizujemy wyniki.

4. Plan B

 

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę w IT i w pewnym momencie stwierdzisz, że to jednak nie jest dla Ciebie, znajomość baz danych pozwoli Ci znaleźć pracę w wielu innych dziedzinach. SQL przydaje się między innymi w analizie danych, analizach finansowych i ryzyka, controlingu, logistyce, zarządzaniu i wielu innych zawodach. Nawet wysoko postawieni managerowie opierają swoje decyzje w oparciu o dane – spotkałem wielu ze znajomością SQLa.

5. Ponadczasowość

 

Język SQL powstał w latach 70. Od tego czasu był ulepszany i rozszerzany, ale i tak w większości pozostał niezmieniony. Zatem ma on już blisko 50 lat i wciąż jest szeroko używany. W przewidywanej przyszłości nie powinien stracić na znaczeniu. Bazy relacyjne, czyli takie oparte na języku SQL, są bardzo uniwersalne. To powoduje, że tylko w nielicznych przypadkach używamy wyspecjalizowanych baz do rozwiązania konkretnego problemu.

6. Uniwersalność

 

Uniwersalność baz danych opartych o języka SQL jest na tyle ogromna, że bardzo rzadko korzysta się z innego typu bazy danych. Zdarza się, że przy rozwiązywaniu niektórych problemów znacznie lepszy może okazać się inny paradygmat, np. bazy grafowe lub dokumentowe. Jednak nawet wtedy działa ona w parze z bazą relacyjną. Nie spotkałem się jeszcze z systemem, który by jej nie wykorzystywał. Poza oczywiście drobnymi aplikacjami pokroju kalkulatora.

7. Przyszłość

 

Bardzo często mówi się o tym, że dane są przyszłością. Przetwarzamy ich coraz więcej i w jakiś sposób musimy być tymi danymi w stanie zarządzać i je przetwarzać. W związku z tym pracy dla osób, które znają bazy danych i posługują się językiem SQL będzie coraz więcej. Znacznie częściej pojawia się również temat sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Jednak tego typu technologie wciąż potrzebują danych, a co za tym idzie osób potrafiących tymi danymi zarządzać i wykorzystywać je w rozbudowanych algorytmach.

Ogromną siłą języka SQL jest jego prosta konstrukcja. Podstawowe zapytania do bazy danych konstruujemy w sposób identyczny z tym, jak mówimy. Należy przy tym zachować jedynie kilka prostych zasad. Dzięki temu SQL posiada niski próg wejścia i w krótkim czasie można się go nauczyć tak, aby móc wykorzystywać go w pracy.

Przeczytaj więcej

Rodzaje baz danych i przykłady produktów

Rodzaje baz danych i przykłady produktów

Chcesz dowiedzieć się, czym są bazy danych? W końcu to pojęcie jest jednym z najbardziej podstawowych i fundamentalnych terminów w branży IT. Bazy danych ogólnie definiowane są jako zbiory usystematyzowanych informacji, oczywiście w formie elektronicznej. Bazy danych...

Czym są backupy i dlaczego warto je tworzyć?

Czym są backupy i dlaczego warto je tworzyć?

Backup można zdefiniować jako kopię danych, zapisanych w chmurze, pamięci zewnętrznej, czy też na dysku komputera. W przypadku branży IT, backup ma ogromne znaczenie w kontekście zapisywania ważnych informacji, a także zabezpieczeniu wykonanej przez siebie pracy....

Czym jest system kontroli wersji? Definicja i rodzaje

Czym jest system kontroli wersji? Definicja i rodzaje

Zastanawiasz się nad tym, czym jest system kontroli wersji? Sprawdźmy to raz i ustalmy nie tylko definicję, ale także popularne rodzaje i ich zastosowanie w codziennej pracy programisty.   Czym jest system kontroli wersji?   System kontroli wersji (ang. version...

2 komentarzy

2 komentarze

 1. Ola

  Super, bardzo interesujący wpis dla kogoś, kto jak ja dopiero zaczyna przygodę z bazami danych 🙂

  Odpowiedz
  • Krystian Brożek

   zatem zachęcam do zapoznania się z innymi materiałami i trzymam kciuki za naukę SQLa 🙂

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
 • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
 • „SQL dla testerów” – 12 października