7 powodów, dla których warto nauczyć się SQLa i baz danych

Krystian Brożek

wrz 30, 2019

30 września 2019

Rozpoczynając swoją przygodę z IT, bardzo często zastanawiamy się, jakiej technologii użyć. Wybrać Javę, Pythona, a może jednak C++ lub C#? Tymczasem istnieje jedna technologia, która jest uniwersalna i w zasadzie każdy powinien ją znać. Są to bazy danych. Język SQL i wykorzystujące go relacyjne bazy danych są na tyle uniwersalne, że nie tylko specjaliści od IT powinni zagłębić się w tym temacie.

1. Najcenniejsze są dane

 

W obecnych czasach bardzo często mówi się o zachowaniu prywatności. Czy to korzystając z Facebooka, telefonu, czy z wielu innych narzędzi, wszędzie gromadzone są ogromne ilości danych. Łatwo zauważyć, że najwięksi giganci, jacy istnieją, to firmy, które zarabiają dzięki danym. To między innymi Google, Facebook i Amazon.

Dzięki informacji tak naprawdę jesteśmy w stanie zarobić bardzo dużo pieniędzy, a nie posiadając danych nie możemy zdziałać praktycznie nic. Są one bardzo ważne i cenne nie tylko w wielkich korporacjach. Dzięki danym małe firmy też mogą zyskać ogromną przewagę, na przykład analizując ruch na stronie internetowej sprzedawca może znacznie trafniej dopasować ją tak, żeby klienci częściej kupowali produkty zawarte na tej stronie. Na podstawie zachowania klientów znacznie trafniej dopasowuje się promocje i zestawy produktów, co spowoduje zwiększenie sprzedaży.

2. Bazy danych są wszędzie

 

Praktycznie każdy system informatyczny działa w oparciu o bazę danych. Nie ma znaczenia, czy to poczta mailowa, duży portal internetowy, aplikacja do umawiania wizyt do lekarza, czy prosta gra na telefonie. Każda z tych aplikacji przetwarza informacje, co wiąże się z tym, że musi w jakiś sposób je przechowywać. Ostatecznie poza niewielkimi aplikacjami, każda będzie wykorzystywała bazę danych.

3. Problemy z Excelem

 

Excel jest świetnym narzędziem. Pozwala nam na bardzo szybkie analizowanie danych i prezentowanie ich w sposób graficzny, a także tworzenie rozbudowanych raportów. Niestety ma ogromny mankament. Przez to, że jest bardzo uniwersalnym narzędziem, nie radzi sobie z dużą ilością danych. Gdy posiadamy plik ważący kilkanaście MB, potrafi  bardzo wolno działać lub całkowicie się zawiesić. Z pomocą przychodzą bazy danych. Dzięki nim i językowi SQL, możemy przetwarzać nie tysiące, a miliony, nawet miliardy wierszy z danymi i to znacznie szybciej niż w Excelu. To powoduje, że bazy danych i Excel są świetnym duetem do wszelkiego rodzaju analiz. Za pomocą SQLa wyciągniemy przeliczone dane z bazy, a następnie w Excelu przygotujemy raport i przeanalizujemy wyniki.

4. Plan B

 

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę w IT i w pewnym momencie stwierdzisz, że to jednak nie jest dla Ciebie, znajomość baz danych pozwoli Ci znaleźć pracę w wielu innych dziedzinach. SQL przydaje się między innymi w analizie danych, analizach finansowych i ryzyka, controlingu, logistyce, zarządzaniu i wielu innych zawodach. Nawet wysoko postawieni managerowie opierają swoje decyzje w oparciu o dane – spotkałem wielu ze znajomością SQLa.

5. Ponadczasowość

 

Język SQL powstał w latach 70. Od tego czasu był ulepszany i rozszerzany, ale i tak w większości pozostał niezmieniony. Zatem ma on już blisko 50 lat i wciąż jest szeroko używany. W przewidywanej przyszłości nie powinien stracić na znaczeniu. Bazy relacyjne, czyli takie oparte na języku SQL, są bardzo uniwersalne. To powoduje, że tylko w nielicznych przypadkach używamy wyspecjalizowanych baz do rozwiązania konkretnego problemu.

6. Uniwersalność

 

Uniwersalność baz danych opartych o języka SQL jest na tyle ogromna, że bardzo rzadko korzysta się z innego typu bazy danych. Zdarza się, że przy rozwiązywaniu niektórych problemów znacznie lepszy może okazać się inny paradygmat, np. bazy grafowe lub dokumentowe. Jednak nawet wtedy działa ona w parze z bazą relacyjną. Nie spotkałem się jeszcze z systemem, który by jej nie wykorzystywał. Poza oczywiście drobnymi aplikacjami pokroju kalkulatora.

7. Przyszłość

 

Bardzo często mówi się o tym, że dane są przyszłością. Przetwarzamy ich coraz więcej i w jakiś sposób musimy być tymi danymi w stanie zarządzać i je przetwarzać. W związku z tym pracy dla osób, które znają bazy danych i posługują się językiem SQL będzie coraz więcej. Znacznie częściej pojawia się również temat sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Jednak tego typu technologie wciąż potrzebują danych, a co za tym idzie osób potrafiących tymi danymi zarządzać i wykorzystywać je w rozbudowanych algorytmach.

Ogromną siłą języka SQL jest jego prosta konstrukcja. Podstawowe zapytania do bazy danych konstruujemy w sposób identyczny z tym, jak mówimy. Należy przy tym zachować jedynie kilka prostych zasad. Dzięki temu SQL posiada niski próg wejścia i w krótkim czasie można się go nauczyć tak, aby móc wykorzystywać go w pracy.

Przeczytaj więcej

Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Wyobraź sobie typowego pracownika IT. Kogo widzisz przed oczami? Tak naprawdę ten typowy obrazek nie ucieszy przedstawicielek płci żeńskiej, ani przedstawicieli płci męskiej. Dlaczego kobiety nie mogą od razu się uśmiechnąć? Dlatego że mało komu z branżą IT kojarzą...

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Chcesz znaleźć zatrudnienie w branży IT? Poszukujesz swojego miejsca na rynku? A może zastanawiasz się nad obecnymi trendami? Nie wiem czy wiesz o tym, że obecnie w branży IT jest naprawdę wiele ofert pracy, jednak są one skierowane przede wszystkim dla specjalistów...

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Praca w branży IT jest uznawana za niezwykle perspektywiczną, przyszłościową i coraz częściej wybieraną przez ludzi w różnym wieku. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu programowania? A może właśnie zaczynasz pracę w branży IT i chcesz poznać jej wady oraz zalety?...

2 komentarzy

2 komentarze

  1. Ola

    Super, bardzo interesujący wpis dla kogoś, kto jak ja dopiero zaczyna przygodę z bazami danych 🙂

    Odpowiedz
    • Krystian Brożek

      zatem zachęcam do zapoznania się z innymi materiałami i trzymam kciuki za naukę SQLa 🙂

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października