Nietypowe miejsca na szukanie pracy

Krystian Brożek

sty 2, 2022

Zastanawiasz się nad tym, gdzie szukać pracy? Zamiast wysyłać swoje CV przez popularne portale z ofertami, możesz zdecydować się na zupełnie nietypowe metody. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na ciekawe zatrudnienie i wyprzedzisz konkurencję. Sprawdźmy wspólnie, co zrobić i w jakie miejsca zajrzeć, aby znaleźć atrakcyjną ofertę pracy w IT.

 

Konferencje branżowe

 

Obecnie konferencje branżowe i różne wydarzenia cieszą się sporą popularnością. W końcu w okresie pandemii, zdecydowana większość tego typu imprez była odwołana lub przeniesiona. Konferencje branżowe zrzeszają osoby o wspólnych zainteresowaniach, podobnym doświadczeniu, poszukujące wiedzy i nowych rozwiązań. To właśnie na konferencjach możesz poszukać pracy. Świetnie sprawdzą się nie tylko targi kariery, organizowane dla studentów i absolwentów, ale także inne wydarzenia. Wystarczy, że zdecydujesz się na rozmowę z prelegentami po ich zakończonych przemowach, albo też podejdziesz do kilku stanowisk firmowych w trakcie przerwy.

 

Poszerzanie sieci kontaktów

 

Kolejną nietypową, chociaż coraz częściej wykorzystywaną, metodą poszukiwania pracy jest poszerzanie sieci kontaktów w mediach społecznościowych oraz świecie rzeczywistym. W jaki sposób możesz to robić? Załóż profil na LinkedIn i zacznij obserwować te firmy, które są dla ciebie interesujące pod względem zawodowym. Możesz zacząć kontaktować się także z rekruterami. Inną opcją jest zostawienie do siebie kontaktu osobom z branży, na przykład innym programistom, czy też team leaderom, na przykład po zakończonej konferencji lub targach kariery. Nawet jeśli dana osoba nie będzie miała dla ciebie propozycji pracy, to może ona zna kogoś innego, kto właśnie rekrutuje. Im więcej masz kontaktów, tym większe masz szanse na zdobycie wymarzonego zatrudnienia.

 

Wybierz firmę i skontaktuj się z nią

 

Pamiętaj o tym, że obecnie wciąż mamy tzw. rynek pracownika, przede wszystkim w branży IT. Nie musisz więc biernie czekać na odzew ze strony pracodawców i szukać gotowych już ogłoszeń. Wybierz konkretną firmę, wejdź w sekcję „kariera” lub „pracuj z nami”, a następnie prześlij swoje CV wraz z krótką informacją na swój temat. Możesz również przyjść do firmy i osobiście zapytać o zatrudnienie. Taka opcja świetnie sprawdzi się w przypadku startupów i firm rodzinnych, a nie wielkich korporacji. Dowiedz się więcej na temat rozmów rekrutacyjnych z naszego artykułu.

 

Rekrutacja z polecenia

 

W wielu przedsiębiorstwach, pracownicy mogą otrzymać bonus finansowy za polecenie osoby na inne stanowisko. Bonus ten zwykle nie jest bardzo duży, jednak w niektórych przypadkach może dochodzić nawet do wysokości średniej krajowej. Oznacza to, że spora część pracowników jest zmotywowana do polecenia kandydata do pracy. Employee referral programs, czyli programy rekomendacji pracowników, są również świetnym sposobem na znalezienie zatrudnienia. Jeśli masz znajomych, którzy akurat są zatrudnieni w twojej wymarzonej firmie, zwróć się do nich. W ten sposób zyskasz nie tylko ty, ale także oni. 

 

Pamiętaj o tym, aby szukać pracy aktywnie, a nie pasywnie, koncentrując się na własnych potrzebach i oczekiwaniach. W ten sposób możesz znaleźć doskonałe i rozwojowe miejsce zatrudnienia. 

Przeczytaj więcej

Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Wyobraź sobie typowego pracownika IT. Kogo widzisz przed oczami? Tak naprawdę ten typowy obrazek nie ucieszy przedstawicielek płci żeńskiej, ani przedstawicieli płci męskiej. Dlaczego kobiety nie mogą od razu się uśmiechnąć? Dlatego że mało komu z branżą IT kojarzą...

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Chcesz znaleźć zatrudnienie w branży IT? Poszukujesz swojego miejsca na rynku? A może zastanawiasz się nad obecnymi trendami? Nie wiem czy wiesz o tym, że obecnie w branży IT jest naprawdę wiele ofert pracy, jednak są one skierowane przede wszystkim dla specjalistów...

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Praca w branży IT jest uznawana za niezwykle perspektywiczną, przyszłościową i coraz częściej wybieraną przez ludzi w różnym wieku. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu programowania? A może właśnie zaczynasz pracę w branży IT i chcesz poznać jej wady oraz zalety?...

0 komentarzy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października