Jak zdobyć doświadczenie w IT zanim pójdziesz do pracy?

Dominika

gru 19, 2022

Chyba każdy, kto planuje się przebranżowić, zastanawia się, jak bez doświadczenia dostać pierwszą pracę w IT. Myślisz, że nie jest to możliwe? Głowa do góry! Najważniejsze jest wzbogacenie swojego doświadczenia przed rozpoczęciem pierwszej pracy. Poniżej przeczytasz, jak to zrobić. Poznaj 5 sposobów na zdobycie doświadczenia!

1. Twórz własne projekty

 

Jednym ze sposobów na zdobycie doświadczenia jest tworzenie własnych projektów. Można założyć micro startup albo stworzyć aplikację, z której samemu będzie się korzystało – dwie pieczenie na jednym ogniu! Może przerodzi się to w startup, a może któryś z użytkowników będzie poszukiwał pracownika… Zawsze będzie się czym pochwalić na rozmowie rekrutacyjnej.

2. Dołącz do projektu open source

 

A jeśli nie chcemy tworzyć czegoś samemu, to można dołączyć do projektów open source. Daje to o tyle przewagę nad własnym mikroprojektem, że pracujemy z czymś już istniejącym, czyli tym, co zazwyczaj spotkamy w pracy. W dodatku, jeśli zgłaszamy się do firmy, która korzysta z technologii, którą właśnie rozwijaliśmy, to mamy spore szanse na przychylne oko rekrutera oraz ciekawą pozycję w CV.

3. Udzielaj korepetycji dla studentów

 

Inny sposób? Ja uczyłem się programować, dając korepetycje dla studentów. Pozwalało mi to dorobić do etatu, a w dodatku napisać sporo aplikacji i poznać wiele różnych problemów, dla których tworzy się oprogramowanie. Nie zawsze to, co robi się na studiach, to bezsensowne projekty. 🙂 Kilka z takich projektów pokazywałem na rozmowie kwalifikacyjnej jako przykład tego, co potrafię. Przez kilka lat co roku dostawałem te same projekty do stworzenia (studenci polecali mnie młodszym rocznikom). Dzięki temu nabrałem naprawdę sporo doświadczenia przy pracy nad jedną aplikacją. Zawsze starałem się, aby kolejna taka sama aplikacja była lepsza od poprzedniej, to pozwalało mi nauczyć się więcej, a w dodatku zapewniało unikalność rozwiązania dla studenta. Wiele z tych aplikacji tworzyłem razem ze swoimi uczniami, co dodatkowo dawało kopa. Jak podobno powiedział kiedyś Einstein: uczenie innych to najwyższy stopień uczenia siebie.

4. Znajdź swoją niszę

 

Bardzo spodobał mi się sposób pewnego młodego chłopaka (miał 17 lat miał, jak zaczął programować). Znalazł sobie niszową technologię, która dobrze się zapowiadała, a firmy powoli zaczynały z niej korzystać. Na portalu StackOverflow (tam ludzie z IT znajdują odpowiedzi na wszystkie pytania lub je zadają) odpowiadał na pytania dotyczące tej technologii. Na początku odpowiedź na pytanie zajmowała mu dużo czasu, ale szybko się uczył, podczas gdy za wszelką cenę szukał odpowiedzi dla innych. W niedługim czasie stał się ekspertem w tej technologii. Resztę możesz sobie już wyobrazić, ale na pewno spełnił swój IT dream.

5. Pamiętaj o kreatywności

 

Jak widzisz, sposobów na zdobycie doświadczenia przed pierwszą pracą jest naprawdę sporo. Trzeba tylko któryś z nich wybrać, być cierpliwym i próbować, a jeśli się nie uda, wybrać inny. Czy widzisz już jakieś światełko w tunelu dla siebie? Co ważne, powyższe pomysły nie wiążą się jedynie z programowaniem. Możemy testować projekt Open Source lub dołączyć do czyjegoś micro startupu, niekoniecznie pracującego nad aplikacją. Korepetycji możemy udzielać z analizy danych lub automatyzacji testów. Najważniejsza jest kreatywność i wyłamanie się z utartego schematu: doświadczenie zdobędę tylko w pracy, bo tam idą prawie wszyscy, więc miejsca może brakować. 🙂

Przeczytaj więcej

Nietypowe miejsca na szukanie pracy

Nietypowe miejsca na szukanie pracy

Zastanawiasz się nad tym, gdzie szukać pracy? Zamiast wysyłać swoje CV przez popularne portale z ofertami, możesz zdecydować się na zupełnie nietypowe metody. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na ciekawe zatrudnienie i wyprzedzisz konkurencję. Sprawdźmy wspólnie,...

Jak uczyć się SQLa?

Jak uczyć się SQLa?

Czy wiesz, że znajomość SQLa jest coraz częściej wymagana na stanowiskach pracy związanych z IT? Bazy danych są kluczową umiejętnością techniczną, którą każdy – niezależnie od ścieżki w IT – powinien znać. A do czego przyda Ci się SQL? Tego dowiesz się tutaj. Wiesz...

0 komentarzy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października