Od kilkunastu tygodni przymierzam się do kupna mieszkania. Ogrom ofert z różnymi cenami, ilość banków i kredytów oraz różne przeliczniki zdolności kredytowej potrafią przyprawić o ból głowy. Z pomocą przychodzi Excel, w którym można sobie wszystko dokładnie rozpisać, przeliczyć i porównać wszystkie możliwości. Bardzo przydatne są również formuły finansowe, które zostały wbudowane w Excela.

Funkcja PMT pomoże wyliczyć nam raty do spłacenia (kapitał plus odsetki) przypadające na dany okres. Działa ona przy założeniu stałych rat i stałej stopy procentowej.

Funkcja ta wygląda następująco:

PMT(Stopa;Liczba_rat;Wa;Wp;Typ),

  • Stopa – oprocentowanie naszego kredytu,
  • Liczba_rat – liczba wszystkich okresów płatności,
  • Wa – wartość pożyczki,
  • Wp – wartość przyszła, czyli ile zostanie po ostatniej płatności. Domyślnie ma wartość 0, dlatego zazwyczaj nie będziemy jej podawać,
  • Typ – tu określamy, kiedy płacimy raty: na początku okresu (1), czy na końcu okresu (0). Domyślna wartość to 0, dlatego nie ma konieczności jej uzupełniania.

Jak to działa? Jeśli pożyczyliśmy 1 000 zł na 12 rat, a bank ustalił oprocentowanie dla kredytu na 12%, wtedy wpisujemy odpowiednio:

=PMT(12%/12;12;-1000)

Otrzymamy wtedy 88,85 zł. Nie taki drogi ten kredyt, można brać. Skąd wzięło się 12% dzielone przez 12? Otóż jest to oprocentowanie roczne, a my wyliczamy ratę jedną z 12, dlatego musimy oprocentowanie podzielić. Minus przy kwocie oznacza zaciągnięcie długu, a skoro pożyczamy 1 000 zł z banku, to mamy w nim -1 000 zł 🙂

Funkcja PPMT pomoże zobaczyć, ile kapitału spłacamy w danej racie. Założenia są takie same jak przy poprzedniej funkcji, czyli stałe raty i stopa procentowa.

Funkcja prezentuje się tak:

PPMT(Stopa;Okres;Liczba_rat;Wa;Wp;Typ)

  • Okres – oznacza, dla której raty chcemy wyliczyć spłacany kapitał. Pozostałe parametry oznaczają dokładnie to samo, co w poprzedniej funkcji.

Teraz przykład:

Działamy na tym samym kredycie, co wyżej i chcemy obliczyć, ile spłacimy kapitału w pierwszej racie:

=PPMT(12%/12;1;12;-1000)

Otrzymujemy 78,85 zł. Zatem porównując do naszej raty (88,85 zł), wychodzi na to, że odsetki to 10 zł.

Te dwie proste funkcje pomogą nam zorientować się, jak finansowo wyglądają różne kredyty i szybko będziemy mogli je ze sobą porównać. Pozwoli nam to wybrać najkorzystniejszą pożyczkę dla siebie, a nie tę, która jest najbardziej kolorowa 😉

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października