Brak doświadczenia to jeden z największych problemów osób wchodzących na rynek pracy. Istnieje sporo sposobów na jego zdobycie doświadczenia w testowaniu. Chciałem dołożyć do tego swoją cegiełkę, więc stworzyłem aplikację. Na razie jest dość prosta, ale z czasem będę ją rozwijał.

Aplikację znajdziesz tutaj: link
Wymaga ona komputera z Windowsem i zainstalowanej bazy danych Microsoft SQL Server w wersji 2008 R2 lub nowszej. Jeśli chcesz zainstalować na swoim komputerze bazę danych, zobacz ten post.

Pobierając aplikację i ją rozpakowując, znajdziesz dwa pliki uruchomieniowe: instalator i start.
Instalator służy do zainstalowania aplikacji. W obecnej wersji tworzy bazę danych i plik tekstowy z konfiguracją bazy danych. Polecam utworzyć użytkownika logującego się metodą Windows Authentication, ponieważ hasło w pliku konfiguracyjnym zapisywane jest jawnie. Poniżej znajdziesz instrukcję instalacji.
Start – to właściwa aplikacja. Obecnie umożliwia zalogowanie się i dodanie tekstu do listy. Spróbuj poszukać w niej błędów. Część jest zaplanowanych, ale nie wszystkie. Gdy jakiś znajdziesz – pochwal się w komentarzu. Dla autorów najciekawszych i najlepiej opisanych błędów mam przeznaczone kilka książek.

Jeden błąd w aplikacji zdradzę, aby każdy mógł zobaczyć jak działa atak SQL Injection. Zatem spróbuj zalogować się do aplikacji bez znajomości hasła (istnieje użytkownik admin).

Użytkowników jakich znajdziesz w aplikacji:
Login: admin, hasło: admin
Login: tester1, hasło: zaqwsx

Instrukcja instalacji:

  1. Uruchom aplikację Instalator
  2. Podaj adres serwera bazy danych (podczas logowania się do Management Studio przepisz wartość z pola tekstowego Server name, patrz obrazek)
  3. Wybierz rodzaj logowania do bazy danych (t- Windows Authentication, n – SQL Server Authentication):
    1. Windows authentication – logowanie za pomocą konta użytkownika systemu Windows
    2. SQL Server Authentication – klasyczne logowanie za pomocą loginu i hasła (pamiętaj, że hasło do bazy danych jest przechowywane w formie nieszyfrowanej w pliku konfiguracyjnym)
  4. Jeśli miałeś wcześniej zainstalowaną aplikację (istnieje baza danych TestowanieBazDanych), to instalator zapyta, czy nadpisać bazę danych. Jeśli się zgodzisz, wtedy zostanie ona usunięta i utworzona na nowo (czyli stracisz wszystkie swoje dane).

Udanego szukania bugów! Gdy trafisz na jakiś problem – napisz do mnie. Chętnie pomogę z instalacją bazy danych lub uruchomieniem opisanej tu aplikacji. Pamiętaj, że za najciekawsze i najlepiej opisane błędy w komentarzu będzie nagroda 🙂

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października