Zapowiedź webinarów i zmian na blogu

Krystian Brożek

kw. 2, 2019

2 kwietnia 2019

Ostatnio dosyć często powtarzam, że chcę coraz szerzej dzielić się swoją wiedzą. Taki mam plan na 2019 rok i sukcesywnie wdrażam go w życie. Przyszła pora, aby podsumować działania, podzielić się wieściami i poinformować, w jakim kierunku będzie zmierzał ten blog.

Co już się dzieje, czyli webinary

Ruszyłem z grubej rury z webinarami i od początku roku poprowadziłem ich już 4. Pojawiły się trzy tematy z SQLa i jeden z VBA. Te dotyczące baz danych znajdziecie na moim kanale na YouTube. Niestety przy VBA byłem tak zakręcony, że zapomniałem włączyć funkcję nagrywania i… no i go nie ma – może kiedyś go powtórzę. Teraz na monitorze mam przyklejoną karteczkę „włączyć nagrywanie”. Obym więcej o tym nie zapomniał.

Webinary mają swój stały termin: środa, godzina 20:00. Nie spoczywam na laurach i przygotowuję kolejne 5:

3 kwietnia – Bazy danych w aplikacjach. Poruszę temat tego, w jaki sposób aplikacje współpracują z bazami danych. Gwarantuję, że będzie ciekawie. Wiedza przyda się w szczególności przyszłym programistom i testerom, ale zapraszam wszystkich.

10 kwietnia – Bazy danych dla programistów. Tu opowiem m.in. o procedurach składowanych i innych elementach wykorzystywanych najczęściej przez programistów.

17 kwietnia – Bazy danych dla testerów. Jak sama nazwa wskazuje będzie o rzeczach przydatnych testerom. Od ponad 4 lat prowadzę szkolenia z baz danych dla testerów, więc nazbierałem całkiem sporo informacji od uczestników, kolegów i koleżanek. Zdradzę, że przeprowadzimy atak na bazę danych i włamiemy się do niej.

24 kwietnia – Bazy danych dla analityków. Coraz częściej na szkolenia z baz danych trafiają do mnie analitycy. Osobiście nie trudnię się tą profesją, ale w swoim życiu raportów zrobiłem całkiem sporo. Poznałem też kilka ciekawych osób parających się tym zawodem, od których wyciągnąłem sporo informacji. Chętnie się tym wszystkim podzielę.

8 maja – Najczęściej zadawane pytania, część 1. W nagraniach webinarów wycinam sesje Q&A. Główny powód, to wyłączność dla osób uczestniczących na żywo w wydarzeniu. To również dość chaotyczna część. W związku z tym postanowiłem zbierać pytania i najciekawsze z nich prezentować co jakiś czas na specjalnym webinarze. Oczywiście podczas niego również będzie można zadawać pytania.

Tyle z zaplanowanych tematów. Mam jeszcze pokaźną listę, m.in. bezpieczeństwo, jak uczyć się SQLa, nietypowe zagadnienia. To jednak moje pomysły, a webinary tworzę przede wszystkim dla wszystkich zainteresowanych. Dlatego jeśli nurtuje Cię jakiś temat, niekoniecznie związany z bazami danych, to śmiało – daj mi znać. Z niektórych zrobię też wpisy na blogu.

Temat petarda – piszę książkę

Ponad 3 lata temu pomyślałem, że napiszę książkę o bazach danych. Jedno podejście już miałem i nic z niego nie wyszło. Jednak od blisko roku rozmawiałem z wieloma osobami, zbierałem materiały i opracowywałem różne sposoby na opisanie tak baz danych, aby każdy bez problemu mógł się ich nauczyć. Niedawno stwierdziłem, że trzeba zacząć działać. No i zacząłem, o czym informowałem już w ramach mojego newslettera. Jeśli Cię tam jeszcze nie ma, to zachęcam do zapisania się na niego. Dodatkowo otrzymasz 25 zadań z SQLa i ebooka z zadaniami i rozwiązaniami na rozmowę kwalifikacyjną. Marzy mi się wydanie jej na dzień programisty (256 dzień roku, czyli połowa września). Pracy mam dość sporo, ale póki co idzie całkiem sprawnie. Na bieżąco będę zamieszczał na blogu informacje o postępach, a jeśli chcesz mi pomóc w tworzeniu, to jeszcze raz zapraszam do newslettera. Niedługo opublikuję wstępny spis treści, więc przyda mi się pomoc w dopracowaniu go.

IT Kwadrans, czyli jak zepsułem świetny projekt

Możliwe, że kojarzysz mój podcast IT Kwadrans. Nagrałem 3 odcinki w 2017 roku i… zaciąłem się na czwartym. Ponad roku nie mogłem go skończyć, a temat naprawdę ciekawy, bo o kobietach w IT. Postanowiłem odsunąć go do tematów ważnych, ale muszących się jeszcze wygrzać. Kończę teraz przygotowywać kolejne odcinki i mam wrażenie, że wyszło mi coś jeszcze lepszego niż na początku. Chciałbym – poza tym co było do tej pory, nagrywać również wywiady. Pojawi się ich zaledwie kilka, bo najbardziej zależy mi na utrzymaniu formuły z pierwszych odcinków. Dlatego tematy będą unikatowe, a goście to mega specjaliści w swojej dziedzinie. Dziękuję Wam za wsparcie i każdego trzymanego kciuka w tym temacie.

Na koniec o blogu

No i ostatni temat, który chcę tu poruszyć. Tego co robię jest znacznie więcej, ale napiszę o tym przy innej okazji.

Blog był do tej pory głównie uzupełnieniem szkoleń, które prowadzę. Pisałem o tematach, pobieżnie poruszanych na kursach. Znalazły się też wpisy odpowiadające na często zadawane pytania oraz pomocne po kursie, np. w szukaniu pracy. Wszystko fajnie, tylko zrobiło się z tego trochę nudne miejsce, które ma coraz wyższe statystyki odwiedzin i coraz rzadziej pojawiające się posty.

Postanowiłem ten stan rzeczy zmienić i publikować nie tylko suche techniczne rzeczy. Pojawią się luźniejsze tematy, może moje przemyślenia. Stanie się to trochę bardziej osobiste, kolorowe i ciekawsze. Nie porzucę jednak technicznych tematów i całkiem sporo się ich tu pojawi.

Dlaczego tak? Przez ostatnie lata robiłem wiele rzeczy. Grałem i „śpiewałem” w zespole gotmetalowym (męski wokal to ja), uczyłem dzieciaki nawet 6letnie o technologii, komputerach i programowaniu. Pomogłem wielu osobom wejść do branży IT. Zajmowałem się rekrutacją programistów i testerów, roznoszeniem ulotek, programowaniem, bazami danych, projektowaniem systemów oraz ratowaniem świata przed inwazją obcych w kilku grach. To zaledwie część moich zajęć. Mam wiele ciekawych historii i doświadczeń do przekazania, które spotykają się z dużym zainteresowaniem, gdy je opowiadam. Stąd taki pomysł.

Najbliższy miniprojekt, który udostępnię, to specjalna strona z informacjami o rozmowie rekrutacyjnej z baz danych. Trochę już o tym napisałem tu i tu, poprowadziłem webinar i czas to zebrać w całość.

Początek roku minął bardzo pracowicie, a przede mną jeszcze więcej do zrobienia. Dziękuję za wszystkie dobre słowa, które otrzymałem, to mi daje niezłego kopa do robienia jeszcze fajniejszych rzeczy. Jeśli choć jeden temat okazał się dla Ciebie przydatny lub ciekawy, to będę niezmiernie wdzięczny za podrzuceniem linka do mojego bloga, webinarów lub innych aktywności znajomym i nieznajomym.

Przeczytaj więcej

Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Czy w IT jest miejsce dla kobiet?

Wyobraź sobie typowego pracownika IT. Kogo widzisz przed oczami? Tak naprawdę ten typowy obrazek nie ucieszy przedstawicielek płci żeńskiej, ani przedstawicieli płci męskiej. Dlaczego kobiety nie mogą od razu się uśmiechnąć? Dlatego że mało komu z branżą IT kojarzą...

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Jakie są oferty pracy i trendy na rynku?

Chcesz znaleźć zatrudnienie w branży IT? Poszukujesz swojego miejsca na rynku? A może zastanawiasz się nad obecnymi trendami? Nie wiem czy wiesz o tym, że obecnie w branży IT jest naprawdę wiele ofert pracy, jednak są one skierowane przede wszystkim dla specjalistów...

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Najważniejsze zalety i wady pracy w IT

Praca w branży IT jest uznawana za niezwykle perspektywiczną, przyszłościową i coraz częściej wybieraną przez ludzi w różnym wieku. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu programowania? A może właśnie zaczynasz pracę w branży IT i chcesz poznać jej wady oraz zalety?...

2 komentarzy

2 komentarze

  1. weronika

    Czekam na tę książkę 🙂

    Odpowiedz
    • Krystian Brożek

      Cieszę się 🙂 wkrótce udostępnię spis treści

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października