Naukę tworzenia makr najlepiej rozpocząć od włączenia zakładki Deweloper w Excelu. Poniżej opisałem, jak to zrobić oraz dorzuciłem kilka przydatnych informacji dla osób, które chcą napisać swój pierwszy skrypt w VBA.

Zakładka Deweloper

W Excelu zakładka Deweloper jest domyślnie ukryta. Znajdziesz w niej m.in. opcje odnośnie tworzenia makr (edytor, uruchamianie makr, rejestracja).
Aby ją włączyć, wybierz odpowiednio: Plik -> Opcje -> Dostosowywanie wstążki. Tu znajdziesz listę wszystkich kart na wstążce, więc zaznacz na niej tylko Deweloper – to wystarczy, zobaczysz ją już w Excelu.

Tworzenie makr

W zakładce Deweloper wybierz Visual Basic. Pojawi się okno do tworzenia makr. Z lewej strony znajdziesz drzewko projektu. W Microsoft Excel Objects znajdują się wszystkie elementy dotyczące arkusza w Excelu. Każdy arkusz ma swój osobny plik ze skryptami i wszystko, co w nim zawrzesz, będzie działało tylko w ramach tego jednego konkretnego arkusza. Ostatni na liście to Ten_skoroszyt (w wersji anglojęzycznej ThisWorkbook). Tam twórz tylko makra uruchamiane automatycznie i dotyczące dokumentu Excela, a nie danych w nim zawartych.

Możesz dodać również swój własny element do projektu. Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem w obrębie okna Project VBAProject i wybierzesz Insert. Znajdują się tam trzy opcje:

  • UserForm – służy do tworzenia formularzy użytkownika
  • Module – to główne miejsce do tworzenia makr. Tutaj twórz wszystkie swoje funkcje i procedury, a jeśli zrobi się ich sporo, polecam pogrupować je w kilku modułach. Tu również możesz wkleić skrypty znalezione na moim blogu (chyba, że napisałem o innym miejscu, do którego należy wkleić kod)
  • Class Module – umożliwia tworzenie klas, czyli elementów programowania obiektowego.

Uruchamianie makr

Uruchamiać można tylko procedury (czyli to, co zaczyna się od słowa Sub). Funkcje są dostępne w arkuszu, po wpisaniu znaku równości – podobnie ma to miejsce ze zwykłymi funkcjami wbudowanymi, jak np. SUMA i JEŻELI.

Uruchomienie procedury z poziomu edytora makr

Na górze okna są 3 przyciski – play, pauza i stop. Gdy ustawisz kursor na wybranej procedurze, wystarczy, że klikniesz play i zostanie ona uruchomiona. W trakcie jej działania możesz kliknąć pauzę lub zatrzymać działanie procedury. Stop przyda się również, gdy pojawi się błąd, ponieważ edytor robi pauzę w miejscu błędu.

Uruchomienie procedury z zakładki Deweloper

Na zakładce Deweloper znajdziesz przycisk Makra. Po jego kliknięciu pokaże się lista ze wszystkimi procedurami, które możesz uruchomić. Nie zobaczysz tu funkcji, procedur prywatnych oraz posiadających parametry wejściowe.

Uruchamianie procedur przez użytkownika

Użytkownik Excela chcący skorzystać ze stworzonych makr raczej nie będzie uruchamiał zakładki Deweloper i wchodził do edytora makr, aby włączyć procedurę. Często wytłumaczenie osobom ze słabszą znajomością Excela jednej z poprzednich możliwości na uruchomienie makra byłoby trudne i zapewne niepotrzebne. W celu znacznego uproszczenia korzystania z naszych skryptów możemy dodać dowolny element graficzny. Kliknij Wstawianie i wybierz Kształty. Po dodaniu np. kółka do arkusza, wystarczy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Przypisz makro. Po kliknięciu na kształt uruchomi się wybrana przez nas procedura. Proste, prawda?

No, to teraz możesz zacząć tworzyć własne makra. Jeśli chcesz otrzymać kilka stworzonych przeze mnie, poniżej znajdziesz informację, co trzeba zrobić. Polecam również sprawdzić kategorię VBA na moim blogu – kilka rzeczy już tam wrzuciłem.


Dołącz do newslettera już dziś!
Zero spamu - tylko wartościowe treści!
Musisz już lecieć?
Zostaw swój adres e-mail i dołącz do BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dotyczących SQLa!
  • „Jak uczyć się SQLa?” – 4 października
  • „SQL dla testerów” – 12 października