Planujesz zostać programistą? Chcesz zmienić pracę i zająć się kodowaniem? Od jakiego języka zacząć? Polecam zrobić krok wstecz, zastanowić się nad tym, czy chcesz to robić i czy się w tym odnajdziesz.

Bardzo prostym sposobem na sprawdzenie tego jest próba napisania własnych aplikacji. Niestety stworzenie czegoś bardziej ambitnego niż suma dwóch liczb wymaga sporej wiedzy programistycznej i narzędzi do tego. Co w tym przypadku zrobić? Ja polecam naukę VBA z kilku powodów.

Po pierwsze narzędzia – Excela ma praktycznie każdy, więc nie trzeba szukać i instalować programów, których nie znamy.

Po drugie prostota – VBA jest językiem wywodzącym się z BASICa, czyli prostego języka stworzonego dla każdego. Składnia jest zbliżona do języków C#, Java czy C++. Zawiera wszystkie podstawowe mechanizmy używane obecnie w programowaniu. Najważniejsze jest jednak to, że jest on bardzo prosty. Zawiera sporo ułatwień i napisanie prostych skryptów nie jest trudne.

Po trzecie wsparcie – w VBA piszą głównie osoby nie będące zawodowymi programistami. Dzięki temu poszerzanie wiedzy opiera się o materiały napisane ludzkim językiem, z którym każdy sobie poradzi. Wszystko jest wytłumaczone na milion sposobów, więc jeśli nie zrozumiemy jednego tutorialu lub opisu, wystarczy znaleźć inny.

Co jeśli to nie dla mnie? Nic straconego! Jest bardzo dużo zawodów nieprogramistycznych, które wykorzystują VBA. Różnego rodzaju analitycy, pracownicy bankowości, logistycy, ekonomiści i wiele innych często potrzebują przetwarzać duże ilości danych w Excelu, a do tego idealnie nadaje się Visual Basic for Application.

Pierwszy używany przeze mnie zawodowo język to właśnie VBA i to od niego zaczynałem swoją przygodę z programowaniem. Od dawna pracuję już w innych technologiach, ale zawsze do niego wracam przygotowując dane od klienta przed wrzuceniem do bazy, sprawdzając wyliczenia moich aplikacji, do prowadzenia firmy i wszystkich związanych z nią obliczeń i przetwarzania danych, czy prywatnie do budżetu domowego.